“Temiz Tabak” ile gıda israfını azaltmak

“Temiz Tabak” ile gıda israfını azaltmak

Birleşmiş Milletler'e (BM) göre, artan nüfusun talebini karşılamak için gıda üretiminin 2050'ye kadar ikiye katlanması gerekiyor. Yine de küresel olarak üretilen gıdanın yaklaşık üçte biri her yıl ya kayboluyor ya da israf ediliyor.

Küresel ölçekte gıda kaybı ve israfının etkileri önemlidir. BM Gıda ve Tarım Örgütü'ne göre, küresel olarak gıda atığının tahmini ekonomik maliyeti yılda yaklaşık 750 milyon dolar. Sera gazı emisyonlarının yaklaşık yüzde 8'inden gıda kaybı ve israfının sorumlu olduğu düşünülüyor.

BOŞA HARCANAN GIDANIN YÜZDE 25'İ 690 MİLYON İNSANI DOYURABİLİR

Şu anda dünyadaki tarım arazisinin yaklaşık yüzde 30'u, hiç tüketilmeyen yiyecekleri üretmek için kullanılmaktadır. 2020 Dünya Raporundaki Gıda Güvenliği ve Beslenme Durumuna göre, dünyada yaklaşık 690 milyon insanın aç olduğunu ve her yıl küresel olarak israf edilen gıdanın yüzde 25'inden daha azının bu insanları besleyebileceği ortaya koydu.

Covid-19 salgını durumu daha da kötüleştirdi. Uygulanan kilitlenme ve nakliye kısıtlamalarından kaynaklanan tedarik zincirlerindeki aksaklıklar, özellikle meyve ile sebze, balık, et ve süt ürünleri gibi çabuk bozulan tarımsal ürünlerin gıda kaybını ve israfını önemli ölçüde artırmıştır.

Dahası, yemek ve yemek hizmeti endüstrisinin ve okulların çoğunun kapatılması, üreticiler için pazar kaybına yol açarak durumu daha da zorlaştırdı.

Çin, bu küresel fenomenden muaf değildir. Future Direction International'a göre, yılda 35 milyon tondan fazla gıda Çin'in gıda üretiminin yüzde 6'sı ülkede kayboluyor veya israf ediliyor. Bu 100 milyon insanı beslemeye yetecek bir miktar. Çin Bilimler Akademisine göre bunun yaklaşık yarısı (17-18 milyon ton) tedarik zincirinin son aşamasında, yani her yıl perakende veya tüketim aşamasında israf ediliyor.

YEMEK İSRAFI UTANÇ VERİCİ

Sorunun artan ölçeğinden endişe duyan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, son günlerde gıda atıklarını hedefleyen bir kampanyanın güçlendirilmesine yardımcı oldu. Xi, "Temiz Tabak", diyor ve herkese şunu hatırlatıyor, "Gıda konusunda hâlâ bir kriz duygusu sürdürmeliyiz."

Xi'nin gıda güvenliğine atıfta bulunması tesadüf değil. Gıda güvenliği her zaman Çin politikasının önemli bir stratejik hedefi olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile devam eden ticaret gerilimi, Covid-19 salgını ve ülkedeki son sel felaketleri, özellikle de yaz hasadının bir kısmına zarar veren güney bölgesi, acil zorluklara rağmen kriz duygusunu uyandırmalıydı.

Çin, en az bir yıl iç talebi karşılamaya yetecek kadar gıda rezervine sahip.

Bununla birlikte, gıda kaybını ve israfını önlemek ve azaltmak, çeşitli ekonomik ve çevresel kazanımlar sağlayacak ve bu da sonunda tüm Çin toplumuna fayda sağlayacaktır.

Bununla birlikte, gıda israfını gerçekten azaltmak için, insanların kültürel tutum ve geleneklerinde bir değişiklik gereklidir. Bu bağlamda, "Temiz Tabak" kampanyası, insanların gıda tüketimi ve israfa yönelik tutumlarını değiştirmeye gerçekten yardımcı olabilir.

Kaynak: China Daily