“Taiwan'ın DSÖ'ye katılma çabaları siyasi manipülasyondur”

“Taiwan'ın DSÖ'ye katılma çabaları siyasi manipülasyondur”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Taiwan'ın Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Dünya Sağlık Asamblesi'ne (DSA) katılma konusunda yürüttüğü çabaların Taiwan halkının sağlığını düşünmekten ziyade, siyasi bir manipülasyon olduğunu açıkladı.

Taiwan'ın sözde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü kısa süre önce yaptığı bir açıklamada, "Birleşmiş Milletler'in (BM) 1971 yılında aldığı kararda sadece Çin'in temsil sorunu çözüldü. Bu kararla ne Taiwan sorunu çözüldü, ne de Çin'e uluslararası arenada Taiwan temsil etme hakkı verildi. DSÖ, Çin hükümetinin kontrolünden kurtulup, Taiwan'ın Covid-19'la mücadeleye kapsamlı şekilde katılmasına izin vermeli." ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Chunying günlük basın toplantısında, Taiwan'ın sözde Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü'nün söz konusu iddiasına ilişkin değerlendirmede bulundu.

Hua Chunying, "Taiwan tarafının ilgili iddiaları tamamen insanların kafalarını karıştırmayı amaçlıyor. Herkes biliyor ki, Ekim 1971'de düzenlenen 26. BM Genel Kurulu'nda onaylanan 2758 sayılı kararla, Çin Halk Cumhuriyeti Çin halkını temsil eden tek meşru hükümet olarak tanındı. Çin'in BM'deki temsil sorunu siyaset, hukuk ve prosedür bakımından çok uzun zaman önce tamamen çözüldü. Bu da BM'nin Tek Çin politikasını kabul ettiğini gösteriyor. Dünyada tek bir Çin var ve Taiwan Çin topraklarının koparılamaz bir parçası. Bu konuda uluslararası toplumda geniş bir fikir birliği var. BM de Taiwan sorununu 2758 sayılı karara göre çözeceğini defalarca yineledi." diye konuştu.

Hua Chunying, Taiwan'ın ilgili iddialarının, Demokratik İlerleme Partisi'nin Covid-19 salgını bahanesiyle sözde "Taiwan bağımsızlığını" hedefleyen kötü amaçlarını ortaya çıkarttığına işaret etti. Taiwan'ın DSÖ ve DSA'ya katılma çabalarının, Taiwan halkının sağlığını düşünmekten ziyade, siyasi bir manipülasyon olduğunu belirtti.