“Taiwan'daki Amerikan kuklaları bedel ödeyecek”

“Taiwan'daki Amerikan kuklaları bedel ödeyecek”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı salı günü hükümetin Taiwan Adası'na aralarında yeni F-16V serisi savaş uçaklarının da yer aldığı 8 milyar dolar değerinde askeri ürün satma kararını onayladığını duyurdu. Kongre'nin onayını bekleyen kararın iptal edilmesi beklenmiyor. Amerika'nın Taiwan Adası'na yaptığı en büyük yardımın Beijing ve Washington arasındaki ilişkiye ve Taiwan Boğazı'ndaki duruma kesin bir şekilde yansıyacak.

Taiwan'ın bölgesel lideri Tsai Ing-wen bu kararı ile siyasi kazanç elde etmesinin yanı sıra ABD'nin halen adanın güvenliğini sağlamakta sözde güvenilir bir müttefik olduğunu kanıtlamaya çalışıyor. Tasi Ing-wen ayrıca 2020'de yapılacak seçimlerde lideri olduğu Demokratik İlerleme Partisi'nin yeninden iktidara gelmesini umuyor.

BİRKAÇ SAATİ ALMAZ

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nın gittikçe güçlü hale gelen yapısı hatırlandığında Taiwan'ın bu girişimi oldukça anlamsız kalmaktadır. Analistlerin birçoğuna göre, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun güç kullanmak zorunda kalması halinde bunu başarması sadece birkaç saatini alacaktır. Dolayısıyla Taiwan'ın burada hangi silahları sipariş ettiğini pek önemi kalmıyor.

Taiwan'ın bugün ihtiyacı olan şey, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun kesi bir karar almasını gerektirecek gerilimlerden uzak durmaktır. Buna karşın son silah alımları adaya güvenlik sağlamaktan ziyade risk getirecek.

Taiwan asla tek taraflı bağımsızlık çabası içine girmemelidir. Eğer Taiwan olumsuz stratejisini tepki çekmeden yavaş ve parçalı biçimde ilerleteceğini düşünüyorsa eline geçen sadece risklerin artması olur. Taiwan, Amerika'nın Çin'i kuşatma planlarının kuklası olmamalıdır. Bilinmelidir ki; Amerika ne kendilerini koruyabilir ne de Çin ana karası bu işin peşini bırakır.

DİĞER SEÇENEKLER GÜNDEME GELİR

Taiwan Adası, Çin anakarası ve ABD arasındaki tansiyonu Washington'la ilişkileri geliştirmek için fırsat olarak görüyor. İstedikleri Amerika'nın Indo-Pasifik Stratejisi'nin bir parçası olmak ve Çin'i kuşatma çabalarında provokatif biçimde yer almak.

Yüksek maliyet ve güç kullanmak Çin anakarası için barışçıl birleşme yolunu tercih etmek için önemli bir neden. Buna karşın, adanın otoriteleri ABD ile iş birliği içinde ana karanın Taiwan Körfezi'ndeki barışı sağlama çabasının maliyetini yükseltirse Çin kesinlikle barış birleşme politikasını gözden geçirecek ve diğer seçenekleri gündemine alacaktır.

Taiwan otoritelerinin bu yolda ısrar etmesi halinde Çin Halk Kurtuluş Ordusu büyük ihtimalle adayı özgürleştirmek ya da ayrılıkçı kuvvetleri caydırmak ve uyarmak için harekete geçecektir. Gelişmelere paralel olarak Boğazlar arasındaki askeri gerilim artacak ve bu da Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun adayı cezalandırmak için güçlü askeri önlemler alma olasılığını artıracak. Demokratik İlerleme Partisi girişimlerinin bedelini ödeyecek.

Kaynak: Global Times