Taiwan Adası'nın Çin'in bir parçası olduğu gerçeği değişmeyecek

Taiwan Adası'nın Çin'in bir parçası olduğu gerçeği değişmeyecek

Tsai Ing-wen, Taiwan Adası'nda yapılan seçimlerde liderliğini dört yıl daha garanti altına aldı. Bu zafer ile Taiwan Boğazı sorunun çözümünü müdahaleye açık hale getirmemeli. Son birkaç yıldır hızla kötüleşen Boğazlar arası gerginlikleri hafifleten Beijing, aynı zamanda adanın Washington'un bölgedeki bazı politikacıları piyon gibi kullanmasının önüne geçmek istiyor.

2018 Taiwan seçimlerinde Demokrat İlerleme Partisi'nin hezeyana uğraması, Tsai'nin durumu tersine çevirmek için farklı önlemlere başvurmasını sağladı.

Böylece, ilk döneminin ikinci yarısında, Tsai, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) lehine ayrılıkçı söylemlerde bulunmuştu. Sonunda, Beijing'in ada için önerdiği "bir ülke, iki sistem" çerçevesini kötü göstermek için Hong Kong Özel İdare Bölgesi'nde ABD önderliğinde ayaklanmalar başladı.

TSAI YÖNETİMİ NE YAPMAK İSTİYOR?

Tsai'nin adada ayrılıkçı bir atmosfer yaratma çabalarının zirvesi, Sızma Önleme Yasası'ndan sadece "sızıntıları" tanımlama ve etiketleme gücünü yasallaştırmaya zorlamasıyla geçen yılın sonunda geldi. Bu, adanın McCarthy tarzı bir cadı avı yöntemine geçmesini sağladı. Tsai yönetimi, bugüne kadar gözetimsiz bıraktığı adadaki ekonomik ve geçim sorunlarına çözüm bulunamamasını örtbas etmek için bu tür taktiklere yöneldi.

Taiwan Adası Amerikan Enstitüsü Müdürü olan ABD'li diplomat William Brent Christensen ile pazar günü bir araya gelen Tsai, ABD yönetimine desteğinden ötürü övgüde bulundu ve ABD yönetimi ile ilişkilerini güçlendirebileceğini ifade etti.

Ayrıca Beijing ile diyalog kurmak istediğini iddia etse de henüz bir adım atmış değil. Görünüşe göre zeytin dalını Beijing'e kadar uzatırken, bir yandan da farklı planlar peşinde koşuyor. Tsai yönetimi Beijing'in bağımsızlık yanlısı güçlerin Taiwan'ı herhangi bir isim veya herhangi bir biçimde Çin'den ayırmasına asla izin vermeyeceğini iyi anlamalıdır.

Kaynak: China Daily