Tahir Elçi Diyarbakır ve İstanbul'da anıldı

Tahir Elçi Diyarbakır ve İstanbul'da anıldı

Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, 28 Kasım 2015'te öldürüldüğü yer olan Diyarbakır'ın Sur ilçesindeki Dört Ayaklı Minare'nin önünde anıldı. Tahir Elçi'nin eşi Türkân Elçi, CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, çok sayıda baro başkanı, avukatlar ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katıldığı anmada, "Tahir Elçi cinayeti aydınlatılsın." dendi. 

Diyarbakır Adliyesi önünde toplanan avukatlar, terör saldırısının gerçekleştirildiği Dört Ayaklı Minare'nin bulunduğu Yenikapı Sokağı'na kadar yürüdü. Burada düzenlenen törende, Dört Ayaklı Minare'ye dikkati çekmek amacıyla Elçi'nin ölümünden hemen önce yaptığı basın açıklamasındaki konuşması sinevizyondan izlettirildi. Baro Başkanı Cihan Aydın, ölümünün 4. yılında Tahir Elçi'yi saygı ve özlemle andıklarını belirterek, saldırıyla ilgili başlatılan soruşturmayı dikkatle takip ettiklerini söyledi. Açıklamanın ardından Elçi'nin öldürüldüğü yere karanfil bırakıldı. 

'EKSİLEN SENDİN, ÇOĞALAN ÖLÜM'

Türkân Elçi anmada yaptığı konuşmada, Tahir Elçi için yazdığı mektubu okudu. 'Yine Dört Ayaklı kapına geldik.' ifadesini kullanan Elçi, "Bu dar sokakta eksilen sendin, çoğalan ölümdü. Ardından her şey biraz daha eksildi. Mesela huzurumuz, hürriyetimiz, umutlarımız eksildi." dedi.  

MEZARINA KARANFİL BIRAKTILAR 

Merkez Bağlar ilçesindeki Yeniköy Mezarlığı'nda düzenlenen anma töreninde de dua edildi ve Elçi'nin mezarına karanfil bırakıldı. 

İSTANBUL'DA DA ANILDI

Elçi, Bakırköy Adalet Sarayında anıldı. Aralarında Fransa'dan gelen avukatların da bulunduğu 7 ayrı avukat grubu, Elçi'yi anmak için Bakırköy Adalet Sarayında toplandı. Ellerinde Tahir Elçi'nin fotoğraflarını taşıyan avukatlar, ''Hepimiz Elçi'yiz, öldürmekle bitmeyiz.'' sloganları attı. Adliyenin bahçesinde grup adına açıklama yapan Avukat Severay Ballıkaya, "Başta Tahir Elçi olmak üzere katledilen tüm meslektaşlarımızın yaşamları ve mücadelelerini referans alıyoruz. Tahir Elçi'yi asla unutmayacağız." dedi. Fransa'dan gelen avukatlar adına konuşan Maryvonne Lozachmeur de Tahir Elçi'nin ölümünü duyduklarında çok üzüldüklerini söyledi. Açıklamanın ardından avukatlar, ellerindeki karanfilleri Elçi'nin fotoğraflarının konulduğu yere bıraktı.