Suriye'ye destek konferansında 6,9 milyar Euro yardım taahhüdü

Suriye'ye destek konferansında 6,9 milyar Euro yardım taahhüdü

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic, "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı"nda toplam 6,9 milyar Euro yardım taahhüdünde bulunulduğunu bildirdi.

Janez Lenarcic, AB ve Birleşmiş Milletler'in (BM) ortaklaşa düzenlediği "Suriye ve Bölgenin Geleceğinin Desteklenmesi Konferansı" başlıklı 4. Brüksel Konferansı'nın kapanış konuşmasında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dünyada insani yardım ihtiyacının arttığını söyledi. 

Suriye krizinden etkilenenler için taahhüt edilen desteklerden memnun olduklarını vurgulayan Lenarcic, "Toplam taahhüt tutarının 6,9 milyar Euro olduğunu açıklamaktan onur duyuyorum. Bu, yaklaşık 7,7 milyar dolar ediyor." ifadesini kullandı.

Lenarcic, 2020 yılı için taahhüdün 4,9 milyar Euro, 2021 ve sonrası için de 2 milyar Euro olduğuna işaret ederek, "İlave olarak uluslararası finans kurumları da 6 milyar Euro yani 6,7 milyar dolarlık kalkınma kredisi sağlayacak." dedi.

Uluslararası toplumun Suriye halkıyla dayanışma içinde olduğuna değinen Lenarcic, ev sahibi ülkelere milyonlarca Suriyeli sığınmacıya verdikleri destek için teşekkürlerini iletti.

AB ve BM'nin 4. Suriye'ye destek konferansı, 22 Haziran'da video konferansla başlamıştı.