“Suriye konusunda iş birliğine devam ediyoruz”

“Suriye konusunda iş birliğine devam ediyoruz”

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Rusya, İran ve Türkiye'nin, Suriye Anayasa Komitesi'nin çalışması konusunda iş birliğine devam ettiğini söyledi.

Lavrov ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, başkent Moskova'da bir araya geldi.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Lavrov, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) İran'a yönelik tek taraflı yaptırımlarla baskı kurduğuna dikkati çekerek, "Bu, uluslararası hukukun tüm normlarına aykırıdır." dedi.

Lavrov, İran ile yapılan nükleer anlaşma meselesine de değinerek, "Tüm uluslararası toplum gibi, Moskova ve Tahran, ABD'nin süresiz silah ambargosunu uygulama ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) önceki yaptırım kararlar mekanizmalarını devreye sokma girişimlerini reddediyor." diye konuştu.

"SURİYE KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİNE DEVAM EDİYORUZ"

Suriye yönetimi ve muhalefet arasında yapılması planlanan görüşme konusuna da değinen Lavrov, Astana Formatı'nın Suriyeliler arasındaki çıkmazların çözülmesi için oluşturulduğunu hatırlattı. Lavrov, Astana Formatı'nın Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulmasında önemli rol oynadığını vurgulayarak, "Oluşturduklarımızdan sorumluyuz. Rusya, İran ve Türkiye, Suriye Anayasa Komitesi'nin çalışması konusunda iş birliğine devam ediyor. Bu doğal bir şey. Çünkü çalışma sürecinde üstesinden gelinmesi gereken sorunlar ortaya çıkıyor." ifadelerini kullandı.

İran Dışişleri Bakanı Zarif de Astana Formatı'nın Suriye'de yüzleşme seviyesini azalttığını belirterek, "Bu görüşme (Suriye yönetimi ve muhalefet arasındaki görüşme) Anayasa Komitesi'nin yerini almaz. Aynı şekilde Anayasa Komitesi'nin oluşturulması, Astana Formatı'nın yerini almaz." değerlendirmesini yaptı.

Zarif, Astana Formatı'nın, Suriye Anayasa Komitesi'nin oluşturulmasına yardımcı olduğunu anımsattı.