Suga, Japonya'nın Çin politikasını devam ettirecek

Suga, Japonya'nın Çin politikasını devam ettirecek

Beklendiği gibi, Yoshihide Suga pazartesi öğleden sonra Japonya'da Liberal Demokrat Parti (LDP) liderliği seçimini kazandı. Fumio Kishida ve Shigeru Ishiba'yı ezici bir zaferle yenen Suga'nın Shinzo Abe'nin yerine geçecek.

71 yaşındaki Suga, yaklaşık sekiz yıldır Abe'nin baş kabine sekreteri olarak görev yaptı. Abe'nin ikinci döneminde Abe ile birlikteydi. Bu dönemde Suga'nın Abe'nin politikalarını sürdüreceğine inanılıyor. Bazı analistler ise Suga'nın parlamentoyu feshedip programın ilerisinde seçim yapabileceğine düşünüyor. Başarılı olursa, daha fazla siyasi alan kazanacaktır.

Pazartesi günkü seçimlerden önce, üç aday kendi yönetim planları hakkında bir tartışma yaparken Suga'nınki en sağlam ve kararlı olarak görünüyordu. Ancak Çin politikalarında çok az esneklik sundular. Çin-Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ilişkilerinin genel eğilimi ve Japonya'nın ulusal çıkarları göz önüne alındığında, Japonya'nın Çin'e karşı tavrı şimdiden sabitlendi. Tokyo, kendi çıkarlarını maksimize etmek amacıyla Japonya-ABD ittifakına odaklanacak ve eşzamanlı olarak Beijing ile bağlarını geliştirecek.

ABD Japonya'nın tek müttefiki iken, Çin Japonya'nın en büyük ticaret ortağıdır. Öngörülebilir gelecekte Çin, Japonya'yı kendi tarafına çekmeye güvenmemeli. Japonya, ABD ile ittifakını sürdürürken, hem Çin'in hem de ABD'nin gözüne girmeye çalışacaktır.

ÇİN-JAPONYA İLİŞKİLERİNDE GEÇMİŞİN İZLERİ HÂLÂ MEVCUT

Çin-Japonya ilişkilerinin stratejik çerçevesi, farklı dönemlerde somut konulardan etkilense de değişmeyecektir. Suga, Çin ve Japonya'nın tek tek düzeltilmesi gereken birçok sorunu olduğunu söyledi. Çin için ikili ilişkilerdeki risk, Japonya'da oportünizmin ortaya çıkabilmesinden kaynaklanıyor.

ABD müttefiklerinin Çin'e karşı bir araya gelmesini sağlamak için elinden geleni yapıyor. Bunun Japonya üzerinde de etkisi olacak. Çin ve Japonya genel olarak istikrarlı ilişkiler arayışında statükoyu sürdürürken, iki ülkenin farklılıklarının yavaş yavaş genişlemesi ihtimali de var. Çin-Japonya ilişkileri birçok faktör tarafından şekilleniyor. Uzun vadede, Çin'in Japonya'yı etkileyebilecek ana kaldıracı, ulusal gücündeki sürekli büyümesidir.

Çin'in açık pazarı genişlemeye devam ettiği, teknolojik yetenekleri artmaya devam ettiği ve ABD baskısı altında yenilmez kaldığı sürece, ABD Japonya'yı tamamen kazanamayacak. Çin ile iş birliğini sürdürmek Japonya'nın en iyi seçimi olacaktır.

Suga yönetiminin Çin'e karşı daha iyi bir tavır alıp almayacağı ise önemsiz. Çin, Japonya'ya olan çekiciliğini artırmaya devam etmeli ve giderek kötüleşen Çin-ABD ilişkilerinin ortasında Japonya'nın Çin'e doğru kayması sağlanmalıdır.

Kaynak: Global Times