Suçlular Cezalandırmalı

Suçlular Cezalandırmalı

Shenzhen Üniversitesi'nden Li Peiwen Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yaşanan kaosun nasıl durdurulması gerektiği konusundaki görüşlerini China Daily için kaleme aldı. Sizler için alıntılıyoruz:

Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde bazı suçluların Çin'e iadesi kapsamında çıkan protestolar beş aydır şiddet eylemleri ile sürüyor. İsyancılar polis memurlarına, sivil insanlara ve üniversite kampüslerine saldırıp şiddet eylemleri hatta cinayetlere karışıyorlar. Hong Kong'un son yılların en büyük krizini yaşıyor.

İsyancılar gündemlerini terk ederek farklı amaçların peşine düştüler. Kanunsuz faaliyetlerde bulunarak Hong Kong'u kaos içinde yıkmaya çalışıyorlar. Yerel seçimlerde muhalif kanadın çok sayıda sandalye kazanması gelecekte daha fazla sorunu tetikleyecektir. Bu yüzden yetkililerin uzun vadeli önlemler alarak şiddet olaylarının önüne geçmesi gerekiyor.

SUÇLULAR CEZALANDIRMALI

Bununla birlikte Çin Halk Cumhuriyeti Xi Jinping, merkezi hükümetin, Hong Kong hükümetini desteklediğini ve Hong Kong yargısının isyancıları suçlarından dolayı cezalandırması gerektiğini vurguladı.

Hong Kong hükümeti, şehirdeki ekonomik açığı daraltmak ve Hong Kong sakinlerinin desteğini kazanmak için daha fazla istihdam olanağı yaratarak sosyal kaosun önlenmesi için bir strateji benimsemelidir. Bunu gerçekleştirmeden önce, kaosun kökünü bulup isyanları bastırmak ilk iş olmalı. Ayrıca, tüm Hong Kong, "bir ülke, iki sistem" çerçevesinde ekonomik gelişimini artırmak için çaba sarf etmelidir.

"BİR ÜLKE İKİ SİSTEM" İLKESİ ÖN PLANDA OLMALI

Bu bağlamda, Hong Kong sakinleri, Macao Özel İdari Bölgesi'nin "Bir Ülke, İki Sistem" uygulamasından çok şey öğrenebilirler. Macao, bütünleştirici bir gelişim yolunu takip ettiği için "bir ülke, iki sistem" ilkesinden büyük başarılar elde etti.

Hong Kong'da sessizliğe bürünen ve düzenin yeniden kurulmasını bekleyen bazı kesimler ne yazık ki bir avuç isyancıya Hong Kong'un imajını zedeleme imkânı verdi. Sessiz çoğunluk suskunluğu bozarak seslerini duyurmalı. Hong Kong'un Çin anakarasının geleceği için önemli olduğunun farkına varılmalıdır.

Merkezi hükümet ve Hong Kong yönetiminin mevcut sosyal sorunları çözmek için iş birliği içinde hareket etmeleri önemlidir.