Sosyal medyanın seçim sınavı

Sosyal medyanın seçim sınavı

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) başkanlık seçimleri öncesinde Trump ve Biden arasındaki tartışmalar internet ortamına taşırken ülkedeki teknoloji devleri ise çeşitli platformların seçimlere müdahalesini engellemek için kendilerini hazırlıyor.

Sahte haberlerin ve yanlış bilgilerin yayılmasını önlemek, yabancı trollerin müdahalesini engellemek ve 2016 yılında olduğu gibi seçimlere gölge düşmemesi için sosyal medya platformlarına bir dizi yeni önlem getirildi. Son 4 yılda hükümetten, düşünce kuruluşlarından ve akademiden gelen desteğe ek olarak Amerikalı teknoloji firmaları da istenmeyen senaryoların önüne geçmek için milyarlarca dolar para harcadı.

TEMEL SORUMLULUK DOĞRU BİLGİ YAYINI

İnternet firmaları en temel sorumluluk olarak seçimlerle ilgili doğru ve güncel bilgileri vatandaşa aktarma sorumluluğunu üstlendi. Örneğin Facebook, yanlış bilgilerle mücadele etmek ve insanların oy vermesini teşvik etmek için bir Oylama Bilgi Merkezi işletmeye karar verdi. Haziran ayında duyurulan özellik zaman akışının en üst kısmında olacak, oyun ne zaman ve nasıl kullanılacağı gibi temel bilgileri seçmenlere aktaracak.

Teknoloji şirketleri seçmene bilgi vermek gibi olumlu bir rol oynamanın yanı sıra Amerikalı kızgın siyasetçileri de yatıştırmayı amaçlıyor. Sosyal medya platformları için en korku verici senaryolardan biri sahte haberlerin yayıldığı nokta olarak anılmaktır. Şirketler bu türden dezenformasyonlara karşı koymak için birkaç adım atıyor. TikTok, çarşamba günü yaptığı açıklamada yanıltıcı içerikler hakkında politikalarını güncelleyeceğini ve seçimle ilgili yanlış bilgilerin doğru hale getirilmesi için diğer ortakları ile çalışacağını ilan etti. TikTok'ta kullanıcılar uygulama içindeki özellikle ile yanlış bilgileri ihbar edebilecekler.

TIKTOK ABD'Lİ BAKANLIKLA ÇALIŞIYOR

Yabancı müdahaleleri karmaşık şekillerde firmaların karşısına çıkarken teknoloji devleri de devletle birlikte çalışarak etki alanlarını genişletiyorlar. Sadece bu yıl Facebook yaklaşık iki milyar hesabı kaldırdı ve 18 koordineli etki ağını tespit etti. Tıpkı Facebook gibi TikTok da söz konusu önlemler çerçevesinde ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile birlikte çalışıyor.

Öte yandan bir diğer tartışmalı nokta ise sosyal medya platformlarının siyasi reklamlara nasıl yaklaşacağı. Facebook bu bağlamda seçim gününden bir hafta önce siyasi reklamları platform üzerinde yasaklayacağını duyurdu. Uzmanlar resmi sonucun seçim gecesi açıklanamayacağını tahmin ediyor. Bu durumun farkında olan Facebook da nihai sonuca ulaşamayan insanların sonuçlarla ilgili yanlış bilgilerden etkilenmemesi için hazırlık yapıyor.

BEKLENMEDİK SENARYO TRUMP ÜZERİNE KURULU

Amerikan The New York Times gazetesine göre, Facebook çalışanları seçimler konusunda "beklenmedik bir duruma" hazırlanıyor. Çalışanların üzerinde durduğu senaryo ise mevcut ABD Başkanı Donald Trump'ın seçim sonuçlarını platform üzerinden etkilemesi üzerine kurulmuş durumda.

Senaryo İstihbarat Komitesi 2018 yılında teknoloji şirketlerinin yabancı müdahaleyi önlemesi için az zamanı kaldığını duyurmuştu. Gelinen noktada kasın seçimleri teknoloji şirketlerinin gereken önlemleri alıp almadığı konusunda bir deneme alanı haline geldi.  Yeterli önlemler alınmadığı takdirde hükümet Amerikalılar üzerinde etkisi giderek büyüyen şirketleri sınırlandırmak için yeni önlemler alabilir.

Kaynak: CGTN