Sorumlu Çin, küresel kalkınmaya katkıda bulunuyor

Sorumlu Çin, küresel kalkınmaya katkıda bulunuyor

Xinhua

Çin, ekonomik, teknolojik ve bileşik ulusal gücünde önemli büyüme kaydetti. Çin gibi sorumlu bir ülkenin gelişmesi, diğerlerini tehdit etmez ya da dünya için tehlike oluşturmaz. Onun yerine, daha fazla küresel refaha ve insanlığın ortak iyiliğine katkıda bulundu.

Çin Ulusal Konseyi Enformasyon Ofisi, pazar günü bunu doğrulayan bir sunuş belgesi yayımladı. Çin'in, yeni dönemde uluslararası kalkınma işbirliği misyonu, küresel toplumu ortak bir geleceğe teşvik etmektir.

Çin, uluslararası kalkınma iş birliğinin ölçeğini genişletti. Yabancı yardımlar bakımından, 2013 yılından 2018 yılına kadar bağışlar, faizsiz kredi ve kalkınma kredisi şeklinde 270,2 milyar yuan (yaklaşık 41.4 milyar ABD doları) tahsis etti. Ve, iş birliği tamamlanmış projelerden, mallara ve ara mallarına, teknik işbirliğine, Güney-Güney İş Birliği Yardım Fonu, sağlık ekipleri ve dışarı giden gönüllülere kadar uygulandı.

ÇİN SAĞLIK EKİPLERİ YOKSUL İNSANLARA YARDIM ETMEK İÇİN DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDA

Asya ile Afrika'da en az gelişmiş ülkeler, en fazla yararlananlar arasındaydı. Çin ayrıca, yoksulluğu azaltmaktan, gıda güvenliğini artırmaya, sağlık hizmetini düzeltmeye, cinsiyet eşitliğini ilerletmeye ve eko-çevresel korumaya kadar Birleşmiş Milletler (BM) Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları için 2030 Gündemi hedeflerine ulaşmak için diğer gelişmekte olan ülkelere de yardımcı oluyor ve bunları sadece hükümet yapmıyor. Çin sağlık ekipleri ve gönüllüleri yoksul insanlara yardım etmek için dünyanın dört bir yanına dağıldı, Çinli teknisyenler ve tarım uzmanları, gelişmekte olan ülkelerdeki meslektaşlarına geliri artırmak için uygulanabilir yeni teknolojiler ve beceri eğitimi verdiler.

Geçen yıl, yıkıcı Covid-19 salgını karşısında, Çin, 1949 yılından bu yana en yoğun ve büyük ölçekli acil insanı yardım görevi başlattı ve 150'den fazla hükümet ile uluslararası kuruluşa yardım edebilmek ve destek verebilmek için elinden geleni yaptı. Çin ayrıca, Covid-19 aşısı geliştirdiğinde ve ülkede uyguladığında küresel kamu malı olarak aşıları uygun hale getireceği sözü verdi.

ÇİN YENİ BİR KALKINMA SAFHASINA GİRDİ

Sunuş belgesi, Çin'in, "Covid-19'a karşı mücadelesinde gelişmekte olan ülkeleri desteklemek için elinden gelen her şeyi yapabileceği'' taahhüdünü yeniden teyit etti. Tüm bunlar, Çin'in iradesi ve sorumlu bir ülke olarak attığı adımlar konusundaki tavrını açıkça ortaya koyuyor.

Şu anda Çin, yeni bir kalkınma safhasına girdi ve kendini tam olarak modern bir sosyalist ülke haline getirme seferine başladı. Ancak Çin kendi büyümesini her zaman, bütün insanlığın ortak kalkınması bağlamında düşünüyor. Ne kadar güçlü büyürse büyüsün, Çin, dünya barışının kurucusu, küresel refaha yardımcı ve uluslararası düzenin savunucusu olarak kalacak ve insanlığın ortak refahına daha fazla katkıda bulunacak.