Son tarih hızla yaklaşıyor

Son tarih hızla yaklaşıyor

China Daily

Birleşik Krallık ve Avrupa Birliği (AB), Birleşik Krallık'ın 31 Ocak'ta Birlik'ten resmen ayrılmasından bu yana Brexit sonrası ekonomik ilişkiler konusunda bir dizi müzakere yaptı.

Geçiş sonrası ilişkiler konusunda müzakerelerin son tarihinin pazar günü sona erecek olmasına rağmen, Birleşik Krallık ile AB, aralarında ticari ilişkiler, balıkçılık ve eşit şartların bulunduğu temel konularda büyük ölçüde bölünmüş durumda bulunuyor. Anlaşmasız Brexit olma ihtimalinin artmasıyla Brüksel, anlaşma olmaması durumunda olası kaosla başa çıkmak için perşembe günü bir acil eylem planı hazırladı.

Asıl engel, Birleşik Krallık'ın AB ile gelecekteki bağlarında ne kadar bağımsız hissedebileceği konusudur. Muhafazakârlar ve "kontrolü geri al" sloganıyla iktidara gelen Boris Johnson hükümeti için "AB'den egemenliği geri almak" önemlidir. Dolayısıyla, Birleşik Krallık nihai anlaşmada böyle bir özerkliğe sahip olmazsa, muhafazakârların, özellikle Johnson'ın tarafında siyasi bir sorun oluşacaktır.

BİRLEŞİK KRALLIK, AB İLE GELECEKTEKİ BAĞLARINDA NE KADAR BAĞIMSIZ HİSSEDEBİLECEK?

Öte yandan, eski Başbakan David Cameron'ın Brexit referandumunun başarılı olamayacağına dair AB'ye verdiği güvence karşısında İngiltere'nin Brexit gereklilikleri AB'yi kandırılmış hissettiriyor. AB, Birleşik Krallık'ın diğer üye devletler için kötü bir örnek oluşturduğuna inanıyor ve bu yüzden Brexit'in maliyetini Birleşik Krallık için dayanılmaz hale getirerek diğer üye ülkeleri davayı takip etmekten etkili bir şekilde caydırabilir. Dahası, Fransa ve Almanya'da yakın gelecekte seçimler planlanırken, AB sorunları şiddetli tartışmalara yol açacaktır. Her iki ülkedeki hükümetler Brexit konusunda iç hoşnutsuzluğa maruz kalmak istemedikleri için, Brexit müzakerelerine ilişkin taleplerini artırabilir ve duruşlarını değiştirmeyi reddedebilirler.

AB, Birleşik Krallık'ın ayrılışını anlaşma olmaksızın halletme planını kapsamında, belirli önlemler önerdi. Birincisi, Birleşik Krallık ile bir ticaret anlaşmasına varılamadığında, AB-Birleşik Krallık ticaret ilişkisi, Dünya Ticaret Örgütü'nün (DTÖ) çok taraflı uluslararası çerçevesi, yani ikisi arasındaki ticaret maliyetlerini büyük ölçüde artıracak olan Avustralya hükümleri tarafından yönetilecektir.

"BALIKÇILIK KAYNAKLARINI PAYLAŞMA HAKKI" BİRLEŞİK KRALLIK'IN ANA PAZARLIK KONULARINDAN

İkinci olarak, Birleşik Krallık ile uçuşlar ve kara bağlantıları ile balıkçılık kaynaklarının paylaşımı konusunda ikili veya çok taraflı anlaşmaların olmaması nedeniyle, AB, Birleşik Krallık'ın gelecek yılda balıkçılık kaynaklarının paylaşılması karşılığında uçuşları ve kara trafiğini işletmesine izin veren bir paket önermişti. Bununla birlikte, balıkçılık kaynaklarını paylaşma hakkı Birleşik Krallık'ın ana pazarlık konularından biridir ve bunu kabul edip etmeyeceği henüz belli değil.

Nihai bir anlaşma için son tarih hızla yaklaşıyor ve her iki tarafın da taviz vereceğine dair bir işaret yok, ancak nihai bir anlaşma olasılığı veya ilgili konularda geçici bir düzenleme yaparak geçiş döneminde müzakerenin uzatılma olasılığı göz ardı edilemez.