Sızan belgeler karalama için yeterli olmadı

Sızan belgeler karalama için yeterli olmadı

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 27 Kasım'da bakanlık binasında düzenlenen basın açıklamasında, gazetecilerin soruları yanıtladı. Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi ve Hong Kong'daki uygulamalarına değinen Pompeo, sızdırılan birtakım belgeler üzerinden asılsız iddialar ortaya attı. China Daily gazetesi editör masası bu açıklamayı ve sızdırılan belgeleri yorumladı. Sizler için alıntılıyoruz:

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Çin Halk Cumhuriyeti'nin Xinjiang Uygur Özerk Bölgesinde yürüttüğü çalışmalara ait sızdırılan bazı belgelerden yola çıkarak karalamaya çalıştı. Washington'un, Beijing'e karşı yürüttüğü karalama çalışmaları başarılı olamayacak.

Pompeo 16 Kasım'da çıkan ilk rapordan sonra farklı deliler üretmek için 10 gün daha bekleyerek yeni bir açıklama yaptı. Umduğu kadarını bulamayan Pompeo, Washington'un yıllardır öne sürdüğü asılsız iddiaları tekrar gündeme getirmiş oldu.

ÖZENLE SEÇİLMİŞ SATIRLAR BELGENİN TÜMÜ OLARAK GÖSTERİLDİ

İşin ilginç yanı ise, söz konusu raporun Washington merkezli Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından ortaya atılmış ve detaylandırılmış olması. Detaylar sayfalarca raporun içinden özenle seçilip, mesleki eğitim merkezlerindeki personelin talimatları olarak basına servis edildi. Gerçekten uzak, asılları ile uyuşmayan ve Batı medyasının muhabirlerinin yorumlarıyla dikkat çektirilen belgeler gerçekleri gizlemek ve çarpıtmak için ustaca oluşturulmuş.

Bununla birlikte, raporların verdiği yanlış ve sansasyonel izlenim, Mesleki eğitim merkezlerinin Uygurlara "işkence yapmak" için kullanılan bir araç olduğu görüntüsü yaratıyor. Söz konusu kurslar bölgede faaliyet gösteren aşırılıkçı grupların etkisi altına aldığı insanları tekrar yaşama kazandırmayı amaçlıyor.

TERÖRLE ETKİN MÜCADELE VE BÖLGESEL KALKINMA

Yoksulluk ile mücadele veren bölgelerde yaşayan genç inşaların dinsel olgular ile beyinleri yıkanıp, birer ayrılıkçı terörist haline dönüştürülüyor. Bu insanları kötülükten ve terörizmden uzak tutmak için pratik eğitim ile tekrar hayata kazandırma çabaları bazılarını rahatsız ediyor. Xinjiang'da sanki bir baskı unsuru gibi gösterilen güvenlik teftiş sistemi ise, acil durumlarda anında müdahale ile teröre karşı caydırıcı bir unsur olarak kullanılmakta.

Xinjiang'daki uygulamalar ve alınan tedbirler nedeniyle biten terör olayları, ekonomik büyüme ve yoksulluğun azaltılması iç işlerinde başarılı politikaların ortaya koyulduğunun kanıtı. Bu başarıya gölge düşürmeye çalışan ABD, önce kendi iç işlerinde şeffaf olmalıdır.

ABD sızdırılan belgeleri nasıl kullanmaya çalışırsa çalışsın, Çin terörle mücadele konusundaki iradesi asla değişmeyecek.

Kaynak: China Daily