Siyasi manevralar ABD'ye zarar verecek

Siyasi manevralar ABD'ye zarar verecek

Xinhua

Şu anda görevde bulunan Amerika Bileşik Devletleri (ABD) yönetiminin Çinli ileri teknoloji firmalarına yönelik son yaptırım kararları, Çin'in kalkınmasını engellemek ve görev süresi dolmadan önce dünyanın en önemli ikili ilişkilerine zarar vermek için çaresizce önerisinin diğer bir açık ifadesinden başka bir şey değil.

ABD yönetiminin geçen hafta cuma günü açıkladığı kara listesi, Çinli insansız hava aracı şirketi SZ DJI ve çip üreticisi SMIC şirketlerini kapsıyor. Bu şirketler basitçe, Washington yönetiminin Çinli şirketleri bastırmak için devlet gücünün acımasız ve pervasızca manipülasyonunun kurbanlarının diğer bir grubunu oluşturuyor. Washington yönetimi, Çin'in ileri teknoloji şirketlerine zorbalık yapmaya çalışırken, Çin'in yasal ve kararlı bilimsel ile teknolojik ilerleme arayışını boğmak için gösterdiği nafile girişimler boşa çıkacak.

ÇİN BİLİMSEL VE TEKNOLOJİK GELİŞME İÇİN BÜYÜK YATIRIMLAR YAPIYOR

Geçen birkaç hafta içinde Çin'in Chang'e-5 uzay aracı Ay'dan topladığı ülkenin ilk örneklerini getirdi. Çinli bilim insanları, dünyanın mevcut en hızlı süper bilgisayarından 100 trilyon kat daha hızlı büyük ölçekli GBS'yi uygulayabilen Jiuzhang kuantum hesaplama sistemini açıkladı. Uluslararası toplum kesinlikle, gelecek yıllarda daha da başarılı Çinli ileri teknoloji şirketlerinin gelişmeye başladığını ve başarılı olduğuna tanıklık edecek, çünkü ülke, bilimsel ve teknolojik gelişmesini desteklemek için eğitim, fonlar ve politikalar bakımından büyük yatırımlar yapıyor. Washington onların hepsini yasaklayabilir mi? 

Bunun yanı sıra ABD yönetiminin şu anda yabancı şirketlere yönelik, uluslararası ticaret kuralları ve işletme normlarını pervasızca ihlal eden zalimce yaptırımları,  uluslararası iş birliğinde adil bir oyuncu olarak ABD'nin saygınlığını zaten parçalarına ayırıyor. Bununla birlikte, bu siyasi manevralar zaten sarsıntılı durumdaki uluslararası ticaretin yanı sıra küresel endüstriyel ve tedarik zincirlerini bozacak ve nihayetinde ABD'nin kendi çıkarlarına zarar verecek.

Şu anda görevini sürdüren ABD yönetiminin patolojik mantığı basit: Teknolojik üstünlüğüne tehdit olarak gördüğü herkesi yok etmek için her şeyi yapmaya niyetli. Bu Çin karşıtı siyasetçiler, açıklığın ve iş birliğinin, büyük teknolojik ilerlemeleri desteklemek için giderek artan oranda vazgeçilmez bir hale dönüştüğü bir çağ olduğunu öğrenmekte başarısız oldular.

SİYASİ MANEVRALAR ABD'YE ZARAR VERECEK

Eğer Washington yönetimi eskimiş ve hegemonyacı düşünce modelini terk etmezse, her ülkenin kendi ileri teknolojisine sahip olma hakkı bulunduğu gerçeğini kabul etmezse ve iş birliğinde doğru yola geri dönmezse, sadece kendi eylemlerinin acı meyvelerini yutmak zorunda kalacak.

Belli bir anlamda Çin, Washington yönetiminin, Soğuk Savaş tarzı zorbalığına biraz borçlu olabilir, çünkü bu tür bir uygulama Çin'in ile dünyanın büyük bölümünün, bencilliği giderek artan süper gücün gerçek doğasını tanımasına yol açtı ve Beijing yönetiminin, çip üretimi gibi önemli alanlarda yerli teknolojik yenilikçiliğini destekleme kararlılığını güçlendirdi.

Çin her zaman ABD ile karşılıklı çıkar konusunda iş birliği yapmaya hazır oldu. Washington yönetimi yine de inatla Beijing'e karşı yasak uygulamaya bağlı kalmaya devam ederse, bu sadece Çin halkına, ülkeyi daha yaratıcı ve müreffeh yapmak amacıyla aklını ve kararlılığını daha da keskinleştirmek için daha fazla sebep verecektir.