Siyasi kaygılar Yeni Delhi'nin RCEP kararını zorladı

Siyasi kaygılar Yeni Delhi'nin RCEP kararını zorladı

Yunnan Sosyal Bilimler Akademisi, Hindistan Araştırmaları Enstitüsü'nden Mao Keji, Hindistan'ın Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklığa sıcak bakmamasını Global Times gazetesine değerlendirdi. Sizler için alıntılıyoruz:

Hindistan, Tayland'daki Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık'a (RCEP) görüşmelerinde yer almadı. Bu karar çok fazla şaşırtıcı değil.

Saf dışında yer alma adımı, Hindistan'ın ulusal çıkarlarına ilişkin fayda-maliyet analizinden kaynaklanıyor. Hindistan'ın endüstriyel yapısı ve sınırlı devlet kapasitesi, Güney Asya ulusunun, geçmişte Çin'in yaptığı gibi "açılma" yoluyla istenen reformları üstlenmesi zorlaştırıyor.

HİNDİSTAN'IN TİCARİ AÇIĞI BÜYÜYOR

Şimdiye kadar Hindistan, birkaç ülke ile serbest ticaret anlaşması (FTA) imzaladı. Maksimum FTA sayısına sahip Asya'daki en büyük ülkelerden biri. Ancak, Hindistan'ın FTA ortakları ile olan ticaret açığı büyüyor.

Hindistan-Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması'na mutlaka katılmalı. Güney Kore'den Hindistan'a yapılan ithalat, dünyadan yapılan ithalattan daha hızlı yükselirken, Güney Kore'ye yapılan ihracattaki artış Hindistan'ın toplam ihracatından daha yavaş gerçekleşmiştir. Bu, Hindistan'ın Güney Kore ile olan ticaret açığında 12 milyar dolarlık bir fark oluşturdu.

HİNDİSTAN DOĞRU KARARLAR VERMELİ

Hindistan'ın iç politikaları da burada kilit rol oynuyor. Maharashtra ve Haryana eyaletlerinde yapılan meclis seçimleri, Hindistan Başbakanı Narendra Modi liderliğindeki Hindistan Halk Partisi (BJP) destek üssünün kent merkezlerine doğru kaydığını gösterdi. Bu durum, sanayi tipi kalkınmanın Modi yönetimi için daha önemli olduğu anlamına geliyor.

Ek olarak, RCEP meselesinde Modi, sağcı Rashtriya Swayamsevak Sangh ve Hindistan Komünist Partisi'nin ortak muhalefetiyle karşı karşıya kaldı. Hindistan, doğru kararlar peşinde koşmazsa gelecekte bu tür bir serbest ticaret ortaklığına katılma olasılığı olmayacak.