Sırbistan Devlet Başkanı, Sinopharm aşısını kullanacak

Sırbistan Devlet Başkanı, Sinopharm aşısını kullanacak

İngiltere ve İsviçre'den sonra Sırbistan, Avrupa'da yeni koronavirüs (Covid-19) aşısının yaygın kullanımını başlatan üçüncü ülke haline geldi. 

Reuters'te yer alan habere göre, Sırbistan Başbakanı Ana Burnabiç 24 Aralık'ta BioNTech ve Pfizer tarafından ortaklaşa geliştirilen mRNA aşısını kullandı ve Sırbistan'da Covid-19 aşısının ilk kullanıcısı oldu. 

Ana Burnabiç ayrıca, Çinli şirket Sinopharm'ın geliştirdiği aşı ve Rusya'nın Sputnik-V aşısının kısa sürede Sırbistan'a ulaşacağını ve Sırbistan Devlet Başkanı Aleksander Vuçiç'in büyük ihtimalle Çin'in Sinopharm aşısını kullanacağını ifade etti. 

Sırbistan'da 24 Aralık itibarıyla toplam 312 bin vaka tespit edildi ve 2 bin 833 kişi hayatını kaybetti. Tüm hastanelerin artık aşırı yüklü olduğu bildiriliyor. 

Sırbistan dâhil olmak üzere tüm Avrupa ülkelerinde salgın kontrol altına alınamadı. 21 Aralık'ta Avrupa İlaç Ajansı'ndan (EMA) yapılan açıklamada, Avrupa Birliği'nde (AB) 16 yaşın üzerindeki insan grubu için Pfizer / BioNTech aşısı koşullu satış lisanları verilmesinin önerildiği kaydedildi.

Aşının Avrupa'da acil dağıtım ve kullanımı için hazırlıklar yapılıyor. Öneri AB Komisyonu tarafından onaylandı. AB'de aşılama 27-29 Aralık tarihlerinde başlatılacak. 

 

Öte yandan Sırbistan'a Çin'in tıp uzmanlarını götüren kahraman pilot dün Covid-19 salgını nedeniyle hayatını kaybetti. 

Medyada yer alan habere göre, Sırp Hava Yolları pilotu Svetislav Vranić, salgından öldü. Onun görev aldığı uçak seferi, Sırbistan'a ilk uluslararası uzman yardımını götürmüştü. Başkent Belgrad'da uçak havaalanına indikten sonra Svetislav Vranić Çin bayrağı kaldırmıştı. 

15 Mart'ta Sırbistan Devlet Bakanı Aleksander Vuçiç Çin'e yardım talebinde bulundu ve aynı gün Çin'den gönderilen bin nükleik asit test kiti Sırbistan'a ulaştı. 

21 Mart'ta pilot Svetislav Vranić, arka arkaya Çinli tıp uzmanları ekibi ve Shanghai kentinden 10 tondan fazla salgınla mücadele malzemesini teslim aldı ve Belgrad havaalanına döndü. Tüm uçuş 30 saatten fazla sürmüştü. 

30 yılı aşkın uçuş tecrübesine sahip Svetislav Vranić, insani yardım uçuşunu üstlenmenin onun için özel bir anlam taşıdığını ifade etmişti.