“SİÖ'nün Çin'e desteği karşılıklı yardım geleneğini yansıtıyor”

“SİÖ'nün Çin'e desteği karşılıklı yardım geleneğini yansıtıyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı, Shanghai İş Birliği Örgütü (SİÖ) üyeleri dâhil uluslararası toplumla sıkı iş birliği yaparak, yeni koronavirüsü salgınıyla beraber mücadele etmeye hazır olduklarını açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Geng Shuang, günlük basın toplantısında, SİÖ'nün Çin'in salgınla mücadelesini destekleyen açıklamalarının, SİÖ üyeleri arasında zorluklar karşısında birbirine yardım etme şeklindeki iyi geleneği yansıttığını söyledi.

Geng Shuang, "SİÖ, büyük uluslararası etkilere sahip bir bölgesel örgüt olarak, her zaman üyelerine 'Shanghai ruhu'na uyup, i şbirliği ve karşılıklı desteği güçlendirerek, yeni tehditleri beraber göğüsleme ve ortak kalkınma ile refahı ilerletme çağrısında bulunuyor." diye konuştu.

Sözcü, yeni koronavirüsü salgınının patlak vermesinden bu yana, SİÖ üyeleri liderlerinin Çin'e mesajlar göndererek, Çin'de alınan güçlü tedbirleri takdir ettiklerini ve Çin'e destek sağlamaya hazır olduklarını belirtiklerini anımsattı.

Geng ayrıca, Çin'in SİÖ üyeleri dâhil uluslararası toplumla sıkı iş birliği yaparak, salgınla beraber mücadele etmenin yanı sıra, bölgesel ve küresel kamu sağlık güvenliğini korumaya hazır olduğunu kaydetti.