Sinovac'ın Covid-19 aşısı Brezilya denemelerinde “etkili”

Sinovac'ın Covid-19 aşısı Brezilya denemelerinde “etkili”

Brezilya'nın Sao Paulo merkezli Butantan Enstitüsü tarafından Çinli ilaç şirketi Sinovac ile ortaklaşa geliştirilen aşının etkinliğine ilişkin ayrıntılı verilerin açıklanmasının bir kez daha ertelenmesine rağmen, Sao Paulo yönetimi çarşamba günü CoronaVac adlı aşının yüzde 50'nin üzerinde etkili olduğunu duyurdu.

Butantan Enstitüsü Müdürü Dimas Covas'a göre, faz 3 klinik denemeleri, aşının etkili olduğunu gösterdi.

Covas çarşamba günü düzenlenen bir basın toplantısında "Brezilya'da veya Çin'de aşıların acil kullanım onayı için gereken yüzde 50 etkinlik oranına ulaştık." diyerek CoronaVac'ın ülkede test edilen en güvenli aşı olduğunu da sözlerine ekledi. 

Covas'a göre, Sinovac ile Sao Paulo hükümeti arasında imzalanan sözleşmedeki mevcut bir madde nedeniyle verilerin açıklanması ertelendi.

Analistlere göre, açıklanacak sonuçların, Çin tarafından geliştirilen aşıların pandemiyi sona erdirmeye yardımcı olabileceğine dair artan güvene katkıda bulunması bekleniyor.

Sinovac'a yakın bir kaynak, Covid-19'a karşı CoronaVac'ta toplanan verilerin "iyi güvenlik" işaretleri gösterdiğini söyledi.

Sinovac'a göre veriler, aşının farklı yaş gruplarında iyi tolere edildiğini ve antikor oluşumunu teşvik edebileceğini gösteriyor.

Sao Paulo Eyalet Sağlık Bakanı Jean Gorinchteyn, Butantan çalışmasıyla hesaplanan CoronaVac etkinliğinin, aşının kullanımda olduğu diğer ülkelerde doğrulanan etkinlikten farklı olduğunu söyledi. Bir hükümet sözcüsüne göre, Brezilya medyası G1'in Çarşamba günü bildirdiğine göre, farklı ülkelerden gelen verilerdeki tutarsızlık nihai açıklamadaki gecikmeye neden oldu.

Edinilen bilgilere göre, Brezilya, Endonezya, Türkiye ve Şili'deki faz 3 klinik denemelerine 28 bin 300 gönüllü kaydoldu. Analistler, toplu aşılama için zaman çizelgesinin, sonuçlar açıklandıktan sonra hızlanacağını söyledi.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) Sağlık Bakanlığı Aralık ayı başlarında, faz 3 klinik denemelerinden gelen verilere dayanarak, Çin'in önde gelen başka bir üreticisi Sinopharm tarafından geliştirilen inaktif aşının kanıtlanmış etkinliğinin yüzde 86 olduğunu söyledi.

Sinopharm, yaptığı açıklamada, son aşama denemelerinden elde edilen tüm verilerin Çin ilaç düzenleyicisine sunduğunu ve veri analizinin geri bildirimlere göre sürekli olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Sinopharm ve Sinovac tarafından geliştirilen iki inaktif Covid-19 aşısının, olgun teknikler ve hızlı geliştirme süreci göz önünde bulundurulduğunda, Çin'de kullanım için resmi şartlı onay alan ilk aşı olması bekleniyor.

GÜVENLİ VE ETKİLİ

Faz 1 ve Faz 2 klinik denemelerine dayanan ön veriler, CoronaVac'ın güvenli olduğunu ve vakaların yüzde 97'sinde uygulamadan 28 gün sonra vücutta bir bağışıklık tepkisi üretme kapasitesine sahip olduğunu gösterdi.

Anvisa pazartesi günü Sinovac'a resmi aşı kaydı ve onayı için bir ön koşul olan "İyi Üretim Uygulamaları Sertifikası"nı verdi.

Klinik denemeleri çalışması 13.000'den fazla katılımcı ile sonuçlandı ve veri analizi uluslararası komite tarafından sunuldu.

Anvisa tarafından önerilen minimum etkinlik oranı yüzde 50'dir.

Çinli uzmanlar, daha önce açıklanan Sinopharm aşının yüzde 86 etkinliğine atıfta bulunarak, Sinovac'ın aşısının etkinliğinin yaklaşık yüzde 70 ila 80 aralığında olacağını tahmin ediyor.

Kimliğinin açıklanmasını istemeyen Beijing merkezli bir immünolog, Global Times'a yaptığı açıklamada, Çin aşılarının halk tarafından kabul edilmesini teşvik edecek veriler hakkında iyimser olduğuna işaret ederek Batı medyasının Çin aşılarının güvenliği ve etkinliği konusundaki şüphelerini çürüttü. Bu immünolog, Çin tarafından geliştirilen aşıları onaylamanın daha fazla ülkede güveni artıracağını belirtti.