SinoVac aşısının küresel olarak tanıtımı yapılacaktır

SinoVac aşısının küresel olarak tanıtımı yapılacaktır

Global Times

Brezilya'nın Butantan Enstitüsü, Çin SinoVac şirketinin geliştirdiği Covid-19 aşısının etkisinin yüzde 50'nin üzerinde etkili olduğunu, bunun aşıyı Brezilya'da onaylanması ve acil kullanımı için uygun hale getirdiğini açıkladı. Butantan, tam verilerin açıklanmasının 15 gün ertelendiğini de bildirdi. Çinli şirket, resmi tamamıyla ortaya çıkarmadan önce Türkiye ile Endonezya gibi diğer ülkelerdeki denemelerden elde edilen verileri toplayacak ve inceleyecek. Batılı medya kuruluşları ise hemen "şeffaflıkla ilgili soruları" abartmaya başladı.

Brezilya, SinoVac şirketinin aşısının faz 3 denemelerini tamamlayan ilk ülke oldu. Brezilya, aşının etkisinin, bir aşının kullanılabilir olduğunu kabul etmek için evrensel olarak benimsenen bir gereklilik olan yüzde 50'nin üzerinde olduğunu teyit etti. SinoVac aşısının III. faz denemeleri sırasında ciddi bir yan etki açıklanmadı. Brezilya'da bir vaka olduğu yönünde haberler vardı, ancak bunun aşının kendisiyle ilgisi olmadığı hemen kanıtlandı.

SINOVAC'IN AŞISI GÜVENLİ VE STANDART BUZDOLABI SICAKLIĞINDA DEPOLANABİLİR

Ayrıca, SinoVac Brezilya'daki ayrıntılı verilerini açıklamayı ertelese bile, bunun sahte veriyle ilgisi yok. SinoVac'ın geliştirdiği aşının yanı sıra faz 3 denemeleri süren dört Çin aşısı daha bulunuyor. Çin ile ilgili en büyük zorluk şu ki; Çin'in, Covid-19 salgınını kontrol altına alması sebebiyle denemeleri yabancı ülkelerde yapması gerekiyor. Bu da denemelerin yapılmasını ve nihai verilerin toplanmasını zorlaştırıyor.

Pfizer, Covid-19 için geliştirdiği aşısının yüzde 95 etkisi olduğunu açıkladı ve bu, veri toplamadaki zayıflığı sürekli olarak hedef haline getirilen Çin'in geliştirdiği aşısını değerlendirmek için Batı kamuoyunun bir "standartı" oldu. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) aşılarının da kendi zayıf tarafları var. Başlangıçta, Pfizer'ın aşısının faz 3 klinik denemeleri için kullanılan numunelerin çoğu ABD'den geldi. Şirket, üçüncü kesimler tarafından bağımsız olarak doğrulanmamış ilgili bilgileri işlemek için uygun koşullara sahip. 

ACELEYLE TANITILAN AŞI "PFIZER AŞISI"

İkincisi, Pfizer'ın aşısı, ulaştırma ve depolama bakımından eksi 70 derecede tutulmasını gerektiren bir mRNA aşısıdır. Diğer bir deyişle, bu aşı gelişmekte olan ülkelerden ziyade zengin ülkeler için tasarlanmıştır. Ayrıca Pfizer'ın aşısını vurduktan sonra ciddi alerjik tepkilerle ilgili vakalar olduğuna dikkat çekmek gerekiyor. Ancak bu ciddi sorunlara Batılı medya kuruluşlarınca gerçek biçimde değinilmedi. Onlar neredeyse görmezden geldiler.

SinoVac'ın inaktif Covid-19 aşısı güvenli ve standart buzdolabı sıcaklığında depolanabilirler. Bu aşı ucuz olması yüzünden gelişmekte olan ülkelerde kullanılması için özellikle uygun bir aşı. Ancak bu avantajlar Batı kamuoyunda genellikle görmezden geliniyor ya da yalnızca arka plan bilgi olarak önemsenmiyor. SinoVac aşısının küresel olarak tanıtımı yapılacaktır, bu yüzden uluslararası itibarı önemlidir. ABD ile Batılı medya kuruluşları açıkçası, Çin aşıları konusunda dostane olmayan bir bakış açısı ve tavır takınıyorlar. Onlar, mevcut acil salgın durumu sırasında güçlü taraflarını netleştirmek yerine onları sorguluyorlar. Neyse ki, salgın sırasında yabancı ülkelerdeki deneme güçlüklerine rağmen, Çin aşılarının klinik denemelerinde ciddi sorunlar konusunda bir vaka ortaya çıkmadı. Batı kamuoyu, Pfizer aşısının yan etkilerinin açıklanmasında olduğu gibi Çin aşılarına aynı şekilde muamele etmeyecektir.  

Bu, Covid-19'a karşı küresel mücadelede adil ve yardımcı bir tavır değil. Sebep basit; Batı kamuoyu kuruluşlarının üstteki tavrı, ekonomik, siyasi ve ideolojik önyargılarca destekleniyor. Onlar Çin'e yönelik bu tavrı Çin aşılarına da taşıdılar. Ancak aşılara acilen ihtiyaç var. ABD aşısının zahmetli depolama koşulları ve üretim kapasitesi, küresel talebi tatmin etmekten uzak. Çin aşısının, gelecek safhada ana güçlerden biri olması gerekiyor, böylece insanlığın zaferi için umut var.

SINOVAC'IN AŞISI GELENEKSEL YERLEŞİK TEKNOLOJİYİ KULLANIYOR

Çin'in inaktif aşısı geleneksel yerleşik teknolojiyi kullanıyor. Pfizer'ın aşısı ise daha önce hiçbir zaman kullanılmamış yeni bir teknolojiyi kullanıyor. Yeni aşıların geleneksel teknolojiler altında, denemeleri genellikle bir yıldan daha fazla süre alır. Pfizer'ın yeni aşı denemeleri geleneksel aşılara göre daha hızlı yapıldı. Eğer SinoVac ve Pfizer aynı şüpheci yoğunlukla karşılaştırılırsa, hangisi daha fazla soruyla karşı karşıya kalacaktır?

Dürüst olmak gerekirse, aceleyle tanıtılan aşı Pfizer aşısıdır. Pfizer aşısını alan insanlar bu yeni teknolojiyi deniyor. Yeni teknoloji çok etkili olabilir, ancak onu kullanmanın riskleri kesinlikle daha fazladır. İnsanlık için en önemli şey, bu krizden hemen çıkmaktır. Çin aşılarının oynayabileceği olumlu rol ve yapabileceği katkılar herkes için açıktır. Aşıların zayıflığının geleceğimizi şekillendirmekten ziyade, her bir aşının birlikte çalışma gücünün işleri yoluna koymak için güçlü çabalar göstereceğine inanılıyor.