Shanghai yapımı Tesla Model 3, Çin mağazalarında

Shanghai yapımı Tesla Model 3, Çin mağazalarında

Tesla, Shanghai'daki fabrikasında ürettiği Model 3 tipi elektrikli araçları, ocak ayının sonundan önce teslim etmeye başlayacağını duyurdu.

Bugün Shanghai'da yapılan açıklamada, Çin yapımı Model 3 araçlarının Tesla'nın Çin'deki satış mağazalarına ulaştığı ve bugün başlayan Guangzhou Otomobil Fuarı 2019'da da sergilendiği bildirildi.

Tesla Akademisi'nin Doğu Çin Ofisi Başkanı John Zhu, Çin üretimi Tesla Model 3'lerin ilk serisinin 25 Ocak 2020'ye tekabül eden Bahar Bayramı'ndan önce teslim edileceğini dile getirdi.

Öte yandan Shanghai'da üretilen Tesla Model 3 araçlarının Çin'de trafiğe çıkması için gereken ruhsatın henüz alınmaması nedeniyle bir süre test sürüşlerinde kullanılamayacağı, yalnızca mağazalarda sergileneceği bilgisi de verildi.

Tesla, geçen ay yayımladığı üç aylık kazanç raporunda, Shanghai'da bulunan ve 10 ayda tamamlanan fabrikanın planlanan tarihten önce deneme üretimine başladığını duyurmuştu.

Shanghai'daki yabancı sermayeli en büyük imalat projesi olan fabrikanın temeli geçen ocak ayında atılmıştı.

Tesla Model 3'ün başlangıç fiyatı 355,800 yuan (yaklaşık 50,600 ABD Doları) olarak belirlendi. Bu rakam, Model 3'ün Çin'deki mevcut ithal versiyonundan daha düşük bir tutara işaret ediyor.