Seçimleri “savaş” sanan radikaller krizi büyütüyor

Seçimleri “savaş” sanan radikaller krizi büyütüyor

Hong Kong Bölge Konseyi Seçimi, özel idari bölgenin anavatana dönmesinden bu yana türünün altıncı kez tekrarlandı. 1.090 aday, 18 ilçenin yerel meclislerinde 452 sandalye için yarıştı. Hem muazzam seçmen katılımı hem de yoğun rekabet, daha önce görülmemiş aylarca süren şiddetli gösterileri zemininde, kentte yasaların hüküm sürdüğü görüntüsünü zayıflatan ve toplumsal bölünmeyi keskinleştiren bir şiddete sahne oldu.

Hong Kong Özerk Bölgesel hükümetinin en düşük kademesi olan bölge konseyleri bağımsız mali ve yasama gücüne sahip olmayan yerel danışma organlarıdır. Belediye meclisi, hükümete belediye çalışmaları ve otobüs durakları, trafik ışıkları gibi yerel ulaşım dahil olmak üzere günlük işler hakkında tavsiyelerde bulunur ve bölgeye tahsis edilen devlet fonlarını gözden geçirir.

Buna karşın, muhalefet kampı Hong Kong'u daha iyi bir yer haline getirmek için topluma hizmet vermesi gereken yerel konseyin gerçek amacını göz ardı etti ve siyaseti ön plana çıkardı. Ayrıca seçimi siyasal bir araç olarak kullanarak onu savaş alanına dönüştürdü.

Seçimde yeni olan şey, bir dizi "demokrasi yanlısı" siyasi unsurun seçime itiraz etmesidir.  Bu adayların ne taban temsilinde ne de topluma hizmet etmeye niyeti var. Amaçları, topluma hizmet etmeye kararlı olan bölge meclislerindeki insanları devre dışı bırakmaktır. Daha da kötüsü, bazı isyancılar seçimin radikallerin bir başka savaşı olduğunu iddia ettiler ve "sabahları oy kullanıp daha sonra şiddetli gösteriler yapma" çağrısı yaptılar.

SEÇİMLERE GÖLGE DÜŞÜRDÜLER

Şiddetin altıncı ayına girmesiyle birlikte isyancılar kent sakinlerini güvenlik, çalışma, ifade özgürlüğü ve eğitim hakkı dâhil temel haklarından mahrum bıraktılar. Radikaller bir korku atmosferi yarattılar ve kimi gönüllü aileleri tehdit ettiler ve kampanya materyallerini ateşe verdiler. Muhalif kamp, ​​sahte oy kullanarak normal oy kullanma prosedürünü bozdu. Muhalefet kampından gençler, bekleme süresini uzatmak ve gerçek seçmenlerin oy kullanmalarını engellemek için tekrar tekrar sıraya girdi. Muhalefet kampı, yoklama istasyonlarında bazı gönüllü gönüllüler kurdu ve kurum yanlısı adaylara oy vermelerini engellemek ve oylamayı izlemek için insanlara rüşvet verdi.

Demokratik bir seçimin önemli bir önkoşulu, farklı siyasi ideolojilere ve inançlara sahip insanların aklına saygı duymak ve toplumdaki temel sorunları tartışıp çözmektir. Bunun yerine muhalefet kampı Hong Kong Bölge Konseyi Seçimini siyasi bir araç olarak kullanmak istiyor.

YANILSAMALARDAN KURTULMAK GEREK

Muhalif kampın başarının tadını aldığına göre, gelecek yıl Yasama Konseyi seçimini manipüle etmeye çalışacak. Amaçlar "bir ülke, iki sistemi" zayıflatmaktır. Bir seçim, kamuoyunun barometresi olarak görülmelidir. Buna karşın şiddeti kullanılıyorsa bu gerçeği tasvir eder mi?

Seçim sonuçları, Hong Kong'un Çin'e dönmesinden bu yana 22 yıl boyunca biriken sorunları ortaya çıkardı ve kentin yönetimi kritik bir noktaya ulaştı. Bu seçim bize bir fark yaratabilmek için yanılsamaların ortadan kaldırılması ve şiddet içeren gösterilerle başa çıkmak için pratik bir yaklaşım benimsemesi gerektiğini öğretti.

Kaynak: China Daily