Seçim uğruna harcanan hayatlar

Seçim uğruna harcanan hayatlar

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) koronavirüs ölüm bilançosu resmi olarak 100 bini geçti. Bu üzücü, ancak ABD Başkanı Donald Trump için böyle bir sayı hiç şok edici değil. 

Trump salı günü Twitter üzerinden, "Eğer işimi iyi yapmamış olsaydım ve 1,2 milyon insanı kaybederdik, 100 bin artıya benzeyen sayı gibi." açıklamasında bulundu. Trump, bir iş insanı sayı oyunlarında iyi olduğu iddia ediliyor. Ancak ölümlerin sayısı hakkındaki görüşleri üzücü. Bu basit bir sayı değil, bir zamanlar yaşayan her Amerikalı'nın hayatı ve ölümcül hastalıktan ölenlerin ailelerinin maruz kaldığı büyük acı. Bununla birlikte, 1 numaralı süper güç olarak ABD, dünyadaki en büyük koronavirüs ölüm oranına sahip ülke haline geldi. Trump yönetimi Çin'e nasıl saldırırsa saldırsın, Beyaz Saray Amerikalıların kayıplarından sorumludur. 

Trump'ın kayıtsızlığı, cehaleti ve pandemiye yavaş tepkisi yadsınamaz. Giderek daha fazla kanıt, ocak ayının başlarında Beyaz Saray'ın çeşitli kaynaklardan uyarılar aldığını gösteriyor. Ancak Trump seçimlere odaklanmıştı ve hiçbir şey yapmadı. Daha sonra şubat ayında, ABD'deki koronavirüs salgınının şiddetini tekrar tekrar önemsemediğini kamuoyuna gösterdi. 

ÇİN'E SALDIRMAK ABD'DEKİ GERÇEKLERİ DEĞİŞTİRMEYECEK 

Trump yönetimi, Çin'e ne kadar sert saldırırsa saldırsın bu sorumluluğu değiştiremez. Giderek daha fazla Amerikalı bu gerçeğin farkında. Yaşamlarının salgın tarafından tehdit edildiğini biliyorlar. Ancak başkanları, bakanları ve üst düzey hükümet danışmanları, Çin'e karşı kelime savaşını nasıl kazanacaklarını, onları nasıl daha iyi koruyacaklarından daha çok önemsiyorlar. 

Ne yazık ki, ABD'deki Covid-19 ölümünün öngörülebilir gelecekte artmaya devam etmesi muhtemeldir. Ekonomiyi kurtarmak ve daha fazla oy kazanmak için, Beyaz Saray başka bir kumar oynamaktadır. Trump, ABD eyaletlerini ekonomilerini yeniden açmaya çağırıyor ve onun zor emirlerine karşı tedbirli davranan valileri öfkeyle eleştiriyor. 

Aslında, Trump ve kıdemli Beyaz Saray yetkilileri pandeminin şiddetini açıkça biliyorlar. Fakat yeniden seçimleri kazanmak için Amerikan halkının hayatını riske atmayı tercih ediyorlar. 

Amerikalılar, Trump yönetiminin kibir ve yetersizliği için hayatlarının bedelini ödüyorlar. Birçoğu kasım ayında oy kullanmak için hayatta olmayabilir. 

Washington Post'un kanaat yazarı Paul Waldman'ın dediği gibi, "Trump'ın başkanlık için uygun olduğunu iddia edebilir miyiz?" 

Kaynak: Global Times