Sayısız barışçıl girişimin ardından şiddet içeren yolu denediler

Sayısız barışçıl girişimin ardından şiddet içeren yolu denediler

CGTN / Maitreya Bhakal

Sonunda oldu. Görüntüler, CIA destekli güçlerin başkente baskın yapıp meşru bir hükümeti devirmeye teşebbüs ettikten sonraki tipik bir muz cumhuriyetinde olanlara benziyordu. Başka ülkelerde on yıllarca şiddetli ayaklanmaları kışkırttıktan sonra, Amerika'nın başkenti sonunda bir tanesini tecrübe etti.

Amerikalılar, sonucu beğenmeyene kadar seçimlerinden ve demokrasilerinden gurur duyarlar. Pek çok Amerikalı 2020 seçimlerinin sonuçlarını asla kabul etmedi. Sonuçlarını altüst etmek için yapılan sayısız barışçıl girişimin ardından, sonunda şiddet içeren yolu denediler.

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) başkenti Washington'da 6 Ocak'ta silahlı isyancılar, Kongre'de seçmen oylarının teyidi sırasında seçim sonuçlarını iptal ettirmek amacıyla binaya baskın düzenledi. Bu baskın pek çok Amerikalı için, başkentin en son işgalinin anılarını geri getirdi; Washington'un 1814'te İngiliz kuvvetleri tarafından yakılması.

FIRTINALI HAVA

Ayaklanmalardan birkaç saat sonra, bir kadın protestocu vuruldu ve o kadın sonra yaralarına yenik düştü. Şimdiye kadar biri polis ateşinden ve üçü açıklanamayan tıbbi yaralanmalardan olmak üzere dört protestocu öldü. Bir polis memuru öldü ve çok sayıda polis yaralandı.

ABD propagandacıları, daha önce başkalarının da izinden yürümesi için parlayan bir model olarak selamladıkları sevgili "özgürler ülkesi"ndeki ayaklanmayı açıklamaya çalıştılar. 2019 Hong Kong protestolarını "görülmesi güzel bir manzara" olarak nitelendiren Nancy Pelosi de dâhil olmak üzere, sevmedikleri ülkelerdeki şiddetli ayaklanmaları alkışlayan ABD'li politikacılar, Kongre protestolarını "isyan" olarak kınamakta gecikmedi.

Böyle bir ikiyüzlülük sürpriz olmamalı. ABD dikkati dağıtmak ve olayı Çin ile Rusya için bir "galibiyet" olarak döndürmek için hızlı davrandı ve "Biz bu değiliz" gibi anlamsız klişeleri benimsedi. Ne yazık ki onlar için, dünya bugüne kadar kim olduklarını bilmiyorsa, kesinlikle şu anda gösteriyorlar.

Birçoğu Kongre Binası'na yapılan baskını 1 Temmuz 2019'da Hong Kong Yasama Konseyi binasına yapılan baskınla karşılaştırıyor. Bazı açılardan olaylar benzer. Her iki isyancı grup da ortak özellikleri paylaşıyor; emperyalizm yanlısı, barışı küçümseme, alternatif bakış açılarına karşı düşük hoşgörü, şiddet ve yıkıma eğilim ile hükümeti devirmek için açık bir istek.

Yine de önemli farklılıklar var. Hong Kong polisi zayiatı azaltmak için elinden geleni yaparken, Washington'da polisin silahsız bir protestocuyu öldürmesi ancak birkaç saatini aldı.

"ÖZGÜRLÜKLER ÜLKESİ" NEREYE GİDİYOR?

Öyleyse, "özgürler ülkesi" buradan nereye gidiyor? Washington D.C.'de sokağa çıkma yasağı karantina önlemlerini duyurmak için beklenen süreden çok az bir zamanda ilan edildi. Protestocuların binadan çıkarılmasından sonra Kongre'de sayım işlemleri devam etti.

Trump'ın 2016'daki seçimi ABD'de açık bir yara bıraktı. Bu yara zaten içten içe kanıyordu. Trump, milletin bugün içinde bulunduğu bataklığı yaratmadı; o sadece ondan doğdu. Salgının bir başka kanlı darbeyi daha geride bırakmasıyla, geleceğin süper güç için ne getireceği hala belirsiz.

Kuşkusuz, ABD bir kriz anında her zaman yaptığı şeyi yapacak; halkın dikkatini başka yöne çevirecek. Rusya veya Çin'in protestoculara nasıl "yardım" ettiklerine veya "Amerikan demokrasisini alt üst etmeye" veya "anlaşmazlık ekmeye" nasıl çalıştıklarına dair hepsi isimsiz yetkililerden uygun alıntılarla haberlerin çıkması şaşırtıcı olmazdı.

TEPEDEKİ İNLEYEN ŞEHİR

Belki de tüm olayın en açıklayıcı ama nihayetinde şaşırtıcı olmayan sonucu, Batılı Çin uzmanlarının gerçek zamanlı olarak çöküşüne tanık olmaktı. Sözlerindeki utanç aşikârdı. Bir zamanlar diğer ulusların görünüşte saygı duyduğu güçlü ve gururlu bir millet olan tepedeki sevgili şehirleri bir rejim değişikliği operasyonuna indirgenmişti. Onlarca yıldır başkalarında neleri kışkırtmaya çalıştıklarını kendi aziz milletlerinde görmek acı vermiş olmalı.

Yine de, bu gece yatağa gidecek güçler olarak, en azından günün tamamen boşa gitmediğini bilerek huzur içinde uyuyabilirler. En azından dikkatleri koronavirüs tarafından öldürülen 380 bin Amerikalıdan başka yöne çevrildi. Kongre Binası baskını süper bulaşıcı olabilirdi, ancak her fırtına bulutunun arkasında bir umut ışığı olabilir.