Sansasyonel olma isteği gazetecilik etiklerini yok ediyor

Sansasyonel olma isteği gazetecilik etiklerini yok ediyor

İngiltere'nin Sunday Times gazetesi hafta başında eski İngiliz gazeteci Peter Humphrey tarafından uydurulan bir hikâye yayınladı. Hikâyede, Tesco mağazalarından alınan bir yılbaşı kartından, Çin'in Qingpu Hapishanesi'nde zorla çalıştırılan bir mahkumun yazdığı notun olduğu iddia ediliyor.

Notu yazan kişinin Peter Humphrey'e söz konusu mesajı ulaştırması gerektiği söyleniyor. Humphrey'in Çin'de işlediği suçlardan dolayı söz konusu hapishanede zaman geçirdiği biliniyor.

Fabrikayı ziyaret eden CGTN kanalı muhabiri, üretici firma olan Zhejiang Yunguang Matbaa Şirketi yöneticileri ile bir araya geldi. Fabrika yöneticileri, Yılbaşı kartlarının üretim sürecinin baskı paketleme ve sevkiyata kadar kendi tesislerinde gerçekleştirildiğini dışarıdan hiçbir kimse ile çalışmadıklarını söyledi.

TESCO, İDDİALARI YALANLADI

Tesco tarafından yayınlanan bir açıklamada, "Söz konusu üretici firmanın geçen ay yapılan habersiz bir denetlemede iddiaları kanıtlayacak hiçbir delile veya garipliğe rastlanmamıştır." ifadelerine yer verildi.

Bu hikâyenin yönetmeni Humphrey'in geçmişine bakacak olursak, eşi ile birlikte Çin vatandaşlarının kişisel bilgilerini yasadışı olarak elde edip satma suçundan mahkum edilmişlerdi. Hapishanede geçirdikleri vakit göz önüne alınırsa böyle bir suçtan hüküm giymiş Humphrey'den tarafsız olması beklenemez. Humphrey sağlık sorunları nedeniyle 2015 yılında erken tahliye edilmişti.

Daha fazla tıklanma ile birkaç dolar daha kazanmak isteyen bazı haber siteleri haberin doğruluğunu ve kaynağını araştırmadan böyle bir suçlamayı haber diye yayımlamıştı. Ortaya bir somut delil koyulamaması olayın saçma bir hikâyeden ötesine geçemeyeceğini gösterdi. Ne yazık ki sansasyonel olma güdülerinin kanıta dayalı gazetecilik mesleğinin önüne geçmiş durumda.

Kaynak: CGTN