Salgınla mücadelede Çin'in verdiği sözler dünyadan takdir kazandı

Salgınla mücadelede Çin'in verdiği sözler dünyadan takdir kazandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Sekreteri Tedros Adhanom Ghebreyesus, 73. Dünya Sağlık Asamblesi'nin (DSA) benzeri görülmemiş bir birlik gösterdiğini ve üye ülkelerin Covid-19 salgınıyla ilgili karar taslağını onaylamasının memnuniyet verici olduğunu kaydetti.

Kararda, kritik eylemler için açık bir yol haritasının oluşturulduğu ve küresel çapta önlemlerin hızlandırılması için DSÖ ve üye ülkelerin sorumlulukları paylaştığı ifade edildi.

Kararda ayrıca DSÖ'nün kritik rolüne vurgu yapılarak, üye ülkelerin aşılara, teşhis araçlarına ve tedavilere erişimi kısıtlayan tüm engelleri kaldırma konusunda verdiği sözlerin memnuniyetle karşılandığı belirtildi.

Öte yandan, 18 Mayıs'ta düzenlenen 73. DSA'da, Çin lideri küresel salgınla mücadeledeki iş birliğini yürütmek için beş girişimi ilan etti ve bu dünya toplumundan övgü kazandı.

Politico haber sitesinde yer alan habere göre, Çin salgından ağır şekilde etkilenen ülkeleri desteklemek amaçlı 2 yılda 2 milyar dolarlık uluslararası yardım sağlayacak. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump yönetimi DSÖ'ye fonu azaltmış olsa da, Çin DSÖ'yle eş güdüm sağlayarak salgınla mücadele iş birliğine katkıda bulunuyor.

Bunun yanı sıra, Çin aşının ar-ge çalışmalarının tamamlanmasının ardından küresel kamu ürünü olarak kullanılacağını ve aşıların gelişmekte olan ülkelerdeki erişilebilirliğine ve uygun maliyetine katkıda bulunacaklarını açıkladı.

Aynı haberde yer alan yoruma göre, Çin tüm ülkelerin yeni koronavirüs aşısına eşit erişime sahip olmasını sağlamaya çalışıyor. Ar-ge ve üretim alanlarında büyük bir ülke olan Çin, küresel ortak vizyonun gerçekleştirilmesi için çaba harcıyor.

Bloomberg'de yer alan yorumda, aşı konusunda "korumacılık" endişesi artarken Çin'in aşıyı küresel kamu ürünü olarak ilan ettiği ve bunun Avrupa Birliği'nin (AB) sunduğu taslakla aynı ilkeyi izlediği belirtiliyor .

ABD merkezli Business Insider haber sitesinde yer alan habere göre, DSA'da Çin 30 Çin-Afrika muadili hastane iş birliği mekanizmasının kurulacağını dile duyurdu. Çin'in uluslararası alandaki bu eylemleri, ülkenin cömertliğini ve küresel liderlik rolünü gösteriyor.