Salgınla mücadele kişi değil sistem sorunu

Salgınla mücadele kişi değil sistem sorunu

Yeni tip koronavirüs ile mücadele için her ülke güçlü bir hükümete ihtiyaç duyarken, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) tam tersi yönde hareket ediyor.

ABD hükümeti, yeni koronavirüs ile mücadelede yavaş, kafa karıştırıcı ve verimsiz yöntemler izledi. Birçok yorumcuya göre sorumlu, başlangıçta krizin şiddetini küçümseyen ve şimdi de virüsün yayılmasını engellemek için çok az şey yapan ABD Başkan Donald Trump'tan başkası değil. Buna karşın bu eleştirileri yönelten aktörler, Trump'ı siyasi kavgalara iten ve kurumsal bir kibir inşa eden ABD sisteminin rolünü unutuyorlar.

HALK SİYASİ ÇEKİŞMELERİN GÖLGESİNDE KALDI

Amerikalı üç siyaset bilimcisinin mart ayı sonlarında yaptığı ve 3 bin kişinin katıldığı anket partizanlığın yeni tip koronavirüs ile mücadeleyi en çok engelleyen unsur olduğunu ortaya koydu. Vox News tarafından hazırlanan habere göre Cumhuriyetçiler ve Demokratlar "farklı şeyler duyuyor, farklı anlayışlar geliştiriyor ve farklı şekilde tepkiler veriyorlar."

Pew Araştırma Merkezi'nin yaptığı bir başka çalışmada ise Demokratların Cumhuriyetçilere oranla yeni tip koronavirüs daha ciddi terimlerle ele aldıkları ortaya çıktı.

Bu tablonun nedeni nedir? Yanıtı basit. Ülkede başkanlık seçimleri yaklaşıyor. Demokratlar, Trump ve Cumhuriyetçileri itibarsızlaştırarak bu kez Oval Ofis'e girmeye hak kazanabilir. Elbette, Demokratların bu siyasetine Trump'tan yanıt gecikmedi. Trump, Demokratların yarım güçlerini kullanarak yeni tip koronavirüs krizini istismar ettiklerini duyurdu. Bu türden siyasi kavgalar ABD Başkanı Trump'ın dikkatini salgına vermesini, ulusal kaynaklarını seferber edilmesini, yerel hükümetlere fon ayrılmasını engelledi. Tüm bunlar olurken Demokratlar ise ABD halkının sağlığından ziyade Trump'ın hatalarına odaklandılar.

Yukarıda sayılan tüm bu negatif olgulara rağmen ABD'li elitler sistemin bu partizanlığından memnun oldukları gibi diğer ülkelerin de başarılı yönetişim etkinliklerini kabul etmeyi reddediyorlar. Tabii ki, hiçbir ülke mükemmel değildir. Dünya değişiyor ve bir daha yeni tip koronavirüs benzeri bir krizle ne zaman karışılacağımızı bilemeyiz.

KATILAŞAN ABD SİSTEMİ REFORME EDİLMELİ

Bazı Amerikalı analistler, ülkenin bir önceki lideri Barack Obama'nın H1N1 salgını ile Trump'ın şimdiki performansını kıyaslayarak, Obama'nın daha başarılı olduğunu düşünüyor. Oysa, bugün iktidarda Obama da olsa siyasi çekişmelerden uzak kalamayabilir ve Trump'tan daha iyi iş çıkartamayabilirdi.

Bir ülkenin değişen bir dönemde reform yapma yeteneği en önemlisidir ve ABD bu konuda dünyaya örnek olamıyor. Yeni tip koronavirüs ABD siyasetinin dönüm noktasına ulaştığını kanıtlıyor. Ne yazık ki kimi ABD'li seçkinlerin zihniyetinin yanı sıra ABD sisteminin kendisi de değişemeyecek kadar katı hale geldi. 200 yıldan uzun bir süredir devam eden siyasi sistem, sağlamlığını tesis etmek için bazı gerçek reformlara ihtiyaç duyuyor. Aksi takdirde,Trump olsun ya da olmasın herhangi bir ABD Başkanı bugünküne benzer bir halk sağlığı krizi karşısında şaşkına dönecek. ABD'li seçkinler, ülkelerinin krizi neden yanlış ele aldığını analiz eden makaleler kaleme alırken sistemlerini de bir kez daha gözden geçirmeliler.

Kaynak: Global Times