Salgının hafiflemesiyle Çin'in diplomasi turları artıyor

Salgının hafiflemesiyle Çin'in diplomasi turları artıyor

Çin'de dış politikanın en üst düzey isimlerinden biri olan Devlet Müşaviri Yang Jiechi, cuma günü Myanmar, İspanya ve Yunanistan'a yaptığı ziyaretleri tamamlarken, çok taraflılığı korumanın uluslararası toplumun yaygın fikir birliği olmaya devam ettiğini söyledi.

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Siyasi Bürosu üyesi ve ÇKP Merkez Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang, Xinhua ile yaptığı röportajda temaslarını değerlendirdi.

Uluslararası koordinasyon ve iş birliğinin, yükselen tek taraflılık ve korumacılığın ortasında saldırıya uğradığını söyledi ve büyük bir ülkenin Soğuk Savaş zihniyetiyle çatışmaya girişmesini şiddetle eleştirdi.

Yang, Myanmar, İspanya ve Yunanistan'ın liderleriyle çok taraflılığı ve uluslararası adaleti koruma konusunda görüş alışverişinde bulunduğunu ve ciddi bir mutabakata varıldığını söyledi. Üç ülkenin liderleri, küresel yönetişimi iyileştirmek ve çok taraflı sistemi ortaklaşa desteklemek için Çin ile iletişimi ve iş birliğini geliştirme arzusunu dile getirdi.

Myanmar lideri Aung San Suu Kyi, Devlet Müşaviri Yang Jiechi ile Myanmar'da bir araya geldi.

1 Eylül 2020 / Xinhua

ÇİN-ASEAN DİYALOĞUNDA 30 YIL

Myanmar, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği'nin (ASEAN) önemli bir üyesi ve Çin'in önemli bir komşusudur. İspanya ve Yunanistan, Avrupa Birliği'nin (AB) önemli üye ülkeleri ve Çin'in kapsamlı stratejik ortaklarıdır.

Çin'in ASEAN'a büyük önem verdiğini ve komşuluk diplomasisinde ASEAN'ı öncelik olarak gördüğünü belirten Yang, Çin'in daha birleşik ve daha güçlü büyüme çabalarında ASEAN'ı desteklediğini sözlerine ekledi.

Önümüzdeki yılın Çin ile ASEAN arasında diyalog ortaklığı kurulmasının 30. yıl dönümünü olduğunu kaydeden Yang, ikili iş birliğinin büyük potansiyele ve geniş umutlara sahip olduğunu söyledi.

Yang ayrıca Çin'in önerdiği Kuşak ve Yol Girişimi'ni, ASEAN'ın 2025 Bağlantılılık Master Planı'yla daha da uyumlu hale getirmeyi istediklerini kaydetti.

Çin ve AB arasındaki bağlarla ilgili olarak Yang, bu yıl Çin-AB diplomatik ilişkilerinin kurulmasının 45. yıl dönümünün kutlandığını belirterek, Çin ve AB'nin karşılıklı siyasi güveni artırması, ortak çıkarlar pastasını büyütmesi ve çok taraflılığı sağlam bir şekilde desteklemesi gerektiğini vurguladı.

Çin, Covid-19 salgınının hafifletilmesiyle yavaş yavaş uluslararası diplomatik turlara yeniden başladı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, bir süre önce İtalya, Hollanda, Norveç, Fransa ve Almanya'yı ziyaret etti. Savunma Bakanı Wei Fenghe, Rusya'daki Shanghai İş Birliği Örgütü Savunma Bakanları toplantısına katıldı.