Salgını bitirmenin yolu aşıya eşit ulaşım

Salgını bitirmenin yolu aşıya eşit ulaşım

China Daily

Bütün dünya, aşıların bir dalga gibi gelmesini beklerken, aşı milliyetçiliği eğilimi yeni koronavirüse karşı küresel mücadeleyi tehdit ediyor.

Bazı zengin ve gelişmiş ülkeler, yoksul ve az gelişmiş ülkelerin aşıya ulaşımını engellediklerini düşünmeden, uluslararası piyasadan aşılar satın alıyor.

Bu gelişmiş ülkeler aşıların geliştirilmesi için finansal desteği sağladıkları için, aşıyı ilk almanın onların hakkı olduğunu savunuyor. Kimi gelişmiş ülkelerin patent haklarının korunması bahanesiyle aşıları stoklayacakları ya da az gelişmiş ülkelerin aşıya ulaşmasını engelleyeceklerinden de endişe ediliyor.

Bu yüzden, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), aşıların dağıtılmasını koordine etmek için "COVAX" diye bilinen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim programını başlattı.

AŞI MİLLİYETÇİLİĞİ EĞİLİMİ SALGINA KARŞI KÜRESEL MÜCADELEYİ TEHDİT EDİYOR

COVAX şimdi birkaç ümit vadeden aşı adaylarından yaklaşık 2 milyar doz satın anlam için anlaşmalar yapmış durumda ve bağışçıların katkıları ile daha fazla sayıda doz aşı almanın temellerini de attı. Ancak, 2 milyar dozla ilgili sadece anlaşmalar yapıldı, bunların gerçekten sağlanıp sağlanamayacağı aşıları geliştiren ülkelerin ülkelerinde üretilen aşıların plana uygun olarak teslim edilmesine izin verip vermeyeceğine bağlı.

Bir ülkenin kendi nüfusu içinde en hassas kişileri aşılamaya öncelik vermesi normal bir şey. Ama bütün ülkeler salgına karşı küresel mücadeleye de katkıda bulunmak zorundalar.

Hiçbir ülke yeni koronavirüsün yayılması dünya çapında kontrol altına alınıncaya kadar tamamen güven içinde olamaz. Ayrıca, aşı konusunda tek taraflılık bir ülkeyi virüsten korumaz.

AŞI KONUSUNDA TEK TARAFLILIK BİR ÜLKEYİ VİRÜSTEN KORUMAZ

Aşı milliyetçiliği ile tek taraflılık dünya ekonomisinin canlanması için engeldir ve bu nedenle hiçbir şekilde tek bir ülkenin ekonomisinin gelişmesini sağlayamaz.

Bu Çin'in niçin COVAX'a katıldığını ve geliştirdiği aşıların küresel kamu malı olduğunu ilan ettiğini açıklar. Çin söylediklerinde ciddidir ve salgın bütün dünyada kontrol altına alınmadığı sürece güven içinde olmayacağını çok iyi bildiği için söz verdiklerini yerine getirecektir.

Virüs sınır tanımıyor. Aşıların dağıtımı konusunda düşünmek de bu yüzden sınırları aşan bir konu. Ancak aşıların geliştirilmesi ve dağıtımı salgına karşı küresel mücadele ile bütünleştirilirse, uluslararası toplum virüsün yayılma hızını kesme konusunda umutlu olabilir.