Salgına rağmen Çin yeni milyarderler çıkardı!

Salgına rağmen Çin yeni milyarderler çıkardı!

Çin'in ağustos ayı itibarıyla Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Doları cinsinden 257 yeni milyarderi daha oldu. Bu sayı mevcut 621 milyardere eklendi.

22 yıldır ultra zenginlerin servetinin izini süren Hurun Çin Zenginlik Listesi'ne göre, ülkede toplam 878 milyarder var ve bu ülkenin gördüğü en yüksek sayı. 1999 kadar yakın bir tarihte, Çin'de tek bir milyarder yoktu.

Toplamda, Çin'de net değeri 2 milyar yuandan (290 milyon $) fazla olan 2 bin 398 kişi var ve bu listede yer almanın sınırı olarak görülüyor. Listedeki zenginler 2019'da toplam 4 trilyon dolarlık servete sahipti.

Hurun'a göre Çin ilk olarak 2015 yılında milyarder sayısında ABD'yi geride bıraktı ve şu anda dünyadaki herhangi bir ülkeden daha fazlasına sahip. ABD'de şu anda yaklaşık 700 milyarder var.

Hurun Başkanı Rupert Hoogewerf, Covid-19'a rağmen milyarder sayısının rekor seviyelere yükseldiğini belirterek "Dünya hiç bu kadar zenginliğin sadece bir yılda yaratıldığını görmedi. Çin'in girişimcileri beklenenden çok daha fazlasını yaptı." dedi.

Servet yaratımının çoğu hâlâ teknoloji sektöründedir. Alibaba'nın eski kurucusu ve CEO'su Jack Ma, fintech kolunun yaklaşan mega halka arzının ardından geçen yıla göre yüzde 45 artışla yaklaşık 58,8 milyar dolarlık net değerle üst üste üçüncü kez listedeki en üst sıradaki yerini korudu. Alibaba'nın güçlü rakibi Tencent'in CEO'su Pony Ma, 57,4 milyar dolarlık net servetiyle listede ikinci sırada yer aldı.

Sonuçlar Çin'in Covid-19'dan hızlı ekonomik toparlanmasının çarpıcı bir resmini çiziyor. Çin, endüstriyel üretim ve perakende satışlardaki toparlanma sayesinde, üçüncü çeyrekte Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'da (GSYİH) yüzde 4,9'luk bir büyüme bildirdi.

İyileşmenin önemli bir itici gücü, vatandaşların artık alışverişe ve tekrar seyahat etmeye hazır olduğu tüketici güveninin iyileştirilmesinden geliyor. Güvendeki toparlanma, ülke içinde toplam 637 milyon seyahatin yapıldığı ekim ayı başında Çin'in sekiz günlük tatili sırasında yaşanan "intikam seyahati" patlamasıyla ispatlandı.