Salgına karşı geniş ağ bağlantısı

Salgına karşı geniş ağ bağlantısı

Yeni tip koronavirüsün dünya çapında yayılımından etkilenen birçok ülke salgını kontrol altında almak çabasıyla okulları kapatarak çevrimiçi derslere başladı. Uzaktan eğitim Çin Halk Cumhuriyeti için yeni bir olgu değil ve halkın büyük çoğunluğu internet üzerinden eğitime erişmekte sıkıntı yaşamıyor. Buna karşın farklı ülkelerde farklı durumlar söz konusu olabilir.

En şaşırtıcı örneğin Almanya olması muhtemel. Almanya, Avrupa'nın en büyük ekonomisi ve çok sayıda alanda dünyaya öncülük ediyor ancak iş çevrimiçi medya için aynısını söylemek pek mümkün değil. Deutsche Welle, perşembe günkü haberinde vurgulandığı üzere ülke uzaktan eğitim söz konusu olduğunda 27 üyeli Avrupa Birliği (AB) içerisinde sonuncu sırada yer alıyor. Bu durumun sorumlusu ise ülkenin birçok yerindeki zayıf ve dengesiz internet bağlantısı.

AVRUPA'NIN SORUNU KISITLI AĞ BAĞLANTISI

Almanya'daki hane halkının yüzde 90'dan fazlasının internete erişimi olmasına rağmen hepsi tatmin edici deneyim kazanamıyor. Alman haber portalı "deutschland.de" tam da bu nedenle ülkenin 5G'yi esas alan ağ genişletme programı yürütmek istediğini dile getirmekte. Aslında ağ genişlemesi sadece Almanya değil tüm Avrupa'nın tecrübe ettiği bir sorun.

Avrupa kıtası internete nispeten daha yüksek bir erişme sahip olduğu için bu oran daha yüksek bir genişleme maliyetini beraberinde getirdi. Maliyetlere sadece hizmetin kendisi değil aynı zamanda altyapı çalışmaları da dahil olmaktadır.

ÇİNLİ DEV VAZGEÇİLMEZ HALE GELİYOR

Mevcut tablo içerisinde Huawei'in teknolojisi ve cihazları Avrupa'nın taleplerini karşılamak için oldukça uygun maliyetli bir seçim olacaktır. Buna karşın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) sektörün lideri ve Avrupa arasındaki temasları durdurmak için sistematik bir baskı siyaseti uyguluyor. Avrupa'yı ulusal güvenlik bahanesiyle tehdit eden ABD'nin Huawei'e karşı aldığı tedbirleri 15 Mayıs'a kadar ertelemesi de bencil Washington'ın ironisi olarak göze çarpıyor.

Washington maksimum baskı siyasetinde nereye kadar bilinmez ama Almanya İçişleri Bakanlığı Ortak Basın Raporu'nda Huawei olmadan mobil ağ kurulumunun neredeyse imkânsız olduğu itiraf edildi. Kısacası Çin'in teknoloji devi gün geçtikçe Avrupa için vazgeçilmez bir seçenek olarak öne çıkmaya devam edecek.

Kaynak: Global Times