“Salgına karşı büyük dayanışma”

“Salgına karşı büyük dayanışma”

Çin'in en önemli geleneksel bayramı olan Bahar Bayramı sırasında yaşanan yeni koronavirüsü salgınıyla mücadelede, 1 milyar 400 milyon Çinli büyük bir dayanışma sergiliyor. Ülkenin dört bir yanında insanlar hareketlerine kısıtlama getirerek, virüsün yayılmasını önlemek için çaba gösteriyor.

Salgın ülkedeki herkesi ilgilendiriyor. Çin'in orta kesiminde yer alan Hubei eyaletinin merkezi Wuhan, bu salgının önlenmesinde kritik bir rol oynuyor. 59 milyon vatandaşın yaşadığı Hubei dâhil olmak üzere, Çin'in birçok bölgesinde acil durum ilan edilerek, kamu sağlığında kırmızı alarma geçildi.

KİŞİSEL ÖNLEMLER HAD SAFHADA

Wuhan'daki bir üniversitede öğretim görevlisi olarak çalışan Zhang, çevresindeki herkesin salgına dair son gelişmeleri yakından takip ettiğini ve kendini salgından korumak için geniş hazırlıklar yaptığını söyledi.

Zhang, "Salgın beklediğimizden ciddi bir duruma dönüştü. Uzmanların önerilerine göre koruma tedbirleri aldık. Başka şehirlerden dönen akrabalarımız kendilerini evlerine kapattı. Bütün akrabalarımla iletişime geçtim. Sağlık durumlarını öğrendim. Herkes yeterli hazırlığı yaptı. Psikolojik durumları da iyi. Panik yok." bilgilerini paylaştı. 

Çin Ulusal Sağlık Komitesi üyesi ve Hastalıkları Önleme ve Kontrol İdaresi Başkanı Gao Furi, insanların bilimsel tedbirlerle yeni koronavirüsününden korunabildiğini kaydetti. Gao Furi, solunum hastalıklarının yaygınlaştığı kış mevsiminde "maske kültürünün" yaygınlaştırılması gerektiğini dile getirdi.

Ülkenin birçok bölgesinde kalabalığa yol açabilecek panayırlar ile yarışmalar, salgının yayılmasını önlemek amacıyla ertelendi veya iptal edildi. Çok sayıda vatandaş da bu gerekçeyle memleketine dönmekten veya seyahate çıkmaktan vazgeçti.

Buna rağmen, yaşanan bu felaket insanlar arasındaki duygusal bağı azaltmadı. Virüsü yok etmek ve salgınla mücadele etmek her bir vatandaşın üstlenmesi gereken bir sorumluluk.

Zhang "Bayram ziyaretlerini iptal ettik. Bayram kutlamalarını internetten yapıyoruz." dedi.

Bir diğer sakini Gong ise, "Seyahat planımızı iptal ettik. Evde kalmayı tercih ettik. Evde pencereleri açıp, sık sık içeriyi havalandırıyoruz. Kişisel sağlığımızla ilgileniyoruz. Böylece devlete ve sağlık ekiplerine yeni bir yük olmamayı umuyoruz." ifadesini kullandı.

Pek çok sağlık personeli bayramı ailesiyle değil, görev yerinde salgınla mücadele ederek geçiriyor. Wuhan sakinlerinden Shi, şu an salgınla mücadele cephesinde çalışan kocasının durumunun kendisini en çok ilgilendiren husus olduğunu söyledi. Shi, "Sağlık personellerinin işi çok zor. Eşim de aralarında. Bu bayramı evde geçirmiyor. Umarım herkes kendisini iyice koruyabilir, sağlam olarak geri döner. Biz evlerde sizleri bekliyoruz." diye konuştu.

Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus ise, önceki gün Cenevre'de yaptığı açıklamada, Çin'in salgının Wuhan ve diğer şehirlerde yayılmasını önlemek için uygun tedbirler aldığını ve bunun için seyahat veya ticarete daha geniş kısıtlama getirilmesi önerisinde bulunmadıklarını söyledi.

Çin Ulusal Sağlık Örgütü ise, itibaren salgınla ilgili son durumu 20 Ocak'tan internetten yaptığı günlük duyurularla açıklıyor.

Ulusal Sağlık Komitesi Acil Durum Ofisi Direktörü Xu Shuqiang, "Günlük bildirimleri sürdüreceğiz. Bilgi paylaşmaya gerek kalmadığı zaman bu çalışmaya son vereceğiz." açıklamasını yaptı. 

Çin Devlet Konseyi dün "Online Denetim" isimli platformda, kamuoyundan soruna ait bilgiler toplamaya başladı. Görevlerin yerine getirilmemesi, önleme ve karantinada aksaklık yaşanması veya görevden kaçılması gibi bilgilere ulaşılarak, mücadele konusunda öneri ve fikirler toplanıyor.

Hükümetten sıradan vatandaşa kadar herkes salgının karşısında harekete geçti. Çinlilerin salgınla mücadelede tek yürek olması, beraberlik anlamı taşıyan bu bayrama daha büyük anlam katıyor. Çocuklar bile "Sık sık elleri yıkayalım, evleri havalandıralım, dışarı çıkmayalım. Bayramı evde geçirelim." tavsiyelerinde bulunuyor.