Salgın gıda erişim sorununu derinleştirdi

Salgın gıda erişim sorununu derinleştirdi

Sivil Toplum grupları Amerika'da giderek artan işsizliğin, açlığın artmasına neden olduğunu söylüyor.

Yeni yıl tatili yaklaşırken, pek çok Amerikalı, Covid-19 salgını nedeniyle kutlama yemeklerinden mahrum kalacak. Bunun yerine Amerika Birleşik Devletleri'ndeki (ABD) milyonlarca insan, ülkeyi saran derin ekonomik kriz nedeniyle kelimenin tam anlamıyla aç kalacak.

On milyonlarca Amerikalı uzun süredir açlık tehlikesiyle karşı karşıya. Fakat Amerika'da 323 binden fazla can kaybına neden olan ve ekonomiyi derinden sarsan salgın, gıda erişim sorununu daha da derinleştirdi.

Feeding America'ya göre, ABD'de pandemi öncesi dönemde en az 10 milyonu çocuk, 35 milyon kişi açlıkla mücadele ederken; 2020'de bu rakam 50 milyon olmuş durumda. Üstelik bunların arasında 17 milyon çocuk bulunmakta.

"COVID-19 SALGININDAN BU YANA GIDA YARDIMI İHTİYACI DÖRT KATINA ÇIKTI"

Georgia kırsalında beş gıda bankası işleten bir sosyal hizmetler örgütü olan Action Pact'in yöneticisi Bryan Singleton, Covid-19 salgınından bu yana gıda yardımı ihtiyacının "dört katına" çıktığını söyledi.

"Yiyecek almak için kelimenin tam anlamıyla yüzlerce aracın sıraya dizildiği yiyecek dağıtımlarımız vardı." diyen Singleton, şunları kaydetti:

"Zaten bir yemek çölünde yaşıyoruz, çok kırsal bir bölgeyiz. Normal zamda yaşadığımız sorunlar salgın nedeniyle daha da büyüdü. Her yıl gıda kıtlığı nedeniyle raflarımızı doldurmak için yiyecek gezileri yapmaktaydık. Salgın nedeniyle bunları tamamen terk etmek zorunda kaldık. İhtiyaçlar artık üstesinden gelinemeyecek seviyede artmış durumda. İhtiyaç artışı, Covid-19 nedeniyle iş yerlerinin kapanmasıyla yayılan işsizlikten kaynaklanıyor. Yeni dönemde yardım almak için gelenler geçmişte bizim desteğimize ihtiyaç duyan kimseler değildi. Bunlar bir veya iki hafta önce işi olan ve hizmetlerimize hiç ihtiyaç duymayan insanlardı. Tatil haftası yeni zorluklar ortaya çıkaracak. Yiyecek sağlayan bazı yerler bir veya iki gün kapalı kalacak. Yiyeceğe ihtiyacı olan kişilerin yardım alabilmelerini sağlamak için yerel kuruluşlar ve kiliseler birlikte çalışıyor."

"COVID-19 GIDA SORUNUNU ARTIRDI"

Amerikan Yerlileri ile Ortaklık programlarından sorumlu başkan yardımcısı Rafael Tapia Jr, gıda yetersizliğinin yerli topluluklarda uzun süredir bir sorun olduğunu belirterek, "Bunlar yeni sorunlar değil. Yerli Amerikan topluluklarındaki her dört kişiden biri gıda yetersizliği sorunu ile mücadele etmektedir. Bu rakam diğer toplulukların yaklaşık iki katıdır. Covid-19 gıda sorununu tırmandırarak yoğunlaştırdı." diye konuştu.

Food Bank For New York City'nin Başkanı ve CEO'su Leslie Gordon ise salı günü yaptığı açıklamada, Ek Beslenme Yardımı Programı'nda geçici yüzde 15'lik bir artış ve acil gıda girişimleri için maddi yardımı da kapsayan yeni Covid-19 yardım paketinin uygulanacağını bildirdi.

Gordon, bu yardımların kısa vadeli rahatlama yaratacağını fakat uzun vadeli çözümlere ihtiyaçları olduğunu vurgulayarak, "Bu düzenleme, kritik zamanda milyonlarca Amerikalıya yardım edecek ve doğru yönde atılan bir adımı temsil edecek. Aynı zamanda, düşük gelirli komşularımızın masaya sıcak bir kap yemek koyabilmesi için yapacak çok işimiz var. Salgının başlangıcından bu yana açlık sorunu giderek arttı. Tek başına salgının başlangıcından bu yana, Food Bank For New York City ihtiyacı olan New Yorklulara 77 milyondan fazla öğün dağıttı. Bu rakam geçen yıla kıyasla yüzde 70 oranında bir artış anlamına gelmekte. Kapsamlı, uzun vadeli yardım, düşük gelirli toplulukları korumak ve bu ülkeyi yeniden inşa etmek için çok önemlidir." ifadelerini kullandı.