“Salgın en kötü yüzünü daha göstermedi”

 “Salgın en kötü yüzünü daha göstermedi”

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, hafta başında yaptığı açıklamada üretime yeniden dönen birçok ülkede yeni tip koronavirüs vakalarının yeniden tırmanışa geçtiğini ve salgının dünya çapında yayıldığını söyledi.

Kurumun Cenevre'de bulunan genel merkezinde basın toplantısı düzenleyen Ghenreyesus "Birçok ülke küresel düzeyde ilerleme kaydetmesine karşın pandemi aslında hızlanıyor. Hepimiz bunun bitmesini istiyoruz. Hepimiz hayatlarımıza devam etmek istiyoruz ama acı gerçek şu ki; bu (salgın) bitmek üzere bile değil." ifadesini kullandı.

AMERİKA LİDERLİĞİ BIRAKMIYOR

Johns Hopkins Üniversitesi tarafından derlenen verilere göre; virüs dünya çapında 10,1 milyondan fazla insana bulaştı ve şimdiye kadar 502 binden fazla kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. DSÖ'nün verilerine göre ise günlük kayıt altına alınan verilerin yüzde 60'ından fazlası Amerika kıtasındaki ülkelerden geliyor. Pazar günü kamuoyuna açıklanan verilerde küresel olarak bildirilen 189 bin 77 vakanın yüzde 23'ünden fazlası Amerika Birleşik Devletleri'ne (ABD) aitti. Pazar günü ABD'den daha fazla vaka tespit eden ülke ise Brezilya oldu.  Tedros "Bazı ülkeleri ekonomilerini ve sosyal yaşamı açtıktan sonra vaka sayılarından canlanma yaşadılar. İnsanların çoğu duyarlı olmaya devam ediyor. Virüsün halen gidecek çok yer var." diye konuştu.

Üretime yeniden dönerek kısıtlamaları hafiflettikten sonra enfeksiyonun yeniden hız kazandığı ülkeler arasında ABD de yer alıyor. Ülke çapında yeni vakalar kaydedilirken kimi eyaletler vaka tespitinde rekor kırdı. Salgın Amerika'nın güney ve batı bölgelerinde giderek yayılıyor.

VİRÜS TEKSAS'I HARAP EDİYOR

ABD, işletmeleri yeniden açtıktan ve ülkenin büyük bölgelerinde kısıtlamaları hafiflettikten sonra enfeksiyonun yeniden canlanması yaşayan ülkeler arasında yer alıyor. Ülke genelinde birçok eyalette yeni vakalar yükseldi ve neredeyse her gün yeni rekorlar kırdı ve çoğunlukla Amerikan Güney ve Batı'daki salgınları genişletti. Florida, Teksas, California ve Arizona, geçen hafta rekor sayıda yeni vaka bildiren eyaletlerden sadece birkaçı.

ABD'de vakaların sayısı artarken Florida, Teksas ve diğer bölgelerdeki yetkililere göre enfeksiyon kapanların yaşı da düşüş gösteriyor. Beyaz Saray Sağlık Danışmanı Dr. Anthony Fauci de dahil olmak üzere konusunda uzman isimler salgının gençlere, yaşlılara ve savunmasız insanlara bulaşmasının ölümleri artıracağı yönünde uyarıda bulunuyorlar. DSÖ Genel Direktörü Tedros, kapsamlı virüs testlerinin, enfeksiyon araştırmalarının, takip sistemlerinin, izolasyonun ve tedavi süreçlerinin hayat kurtaracağını söyledi.

JAPONYA VE KORE CUMHURİYETİ BAŞARILI

Tedros, Japonya'nın yeni tip koronavirüs karşısında yaşamı ve toplumun en savunmasız bireylerini korumada iyi iş çıkardığının altını çizdi. Zira dünyanın en kalabalık ülkelerinden biri olan Japonya dünyanın en düşük yeni tip koronavirüs ölüm oranlarından birine sahip. Hopkins Üniversitesi'nin verilerine göre Japonya'da virüs 18 bin 476 insanı enfekte ederken hayatını kaybedenlerin sayısı şimdiye değin 972'de kaldı.

Benzer şekilde Kore Cumhuriyeti (Güney Kore) de Çin'den sonra virüsün ilk vurduğu ülkeler arasında yer aldı ancak başarılı bir müdahale gerçekleştirdi. Hükümet yetkilileri testleri enfeksiyon kümelerine maruz kalmış insanlar üzerinde yoğunlaştırdı.

İŞ BİRLİĞİ HEMEN ŞİMDİ BAŞLAMALI

Ülkelerin birbirlerinin deneyimlerinden öğrenmek için bir araya gelmesi gerektiğine dikkat çeken Tedros, "küresel dayanışma eksikliğinin" salgına uluslararası bir yanıt verilmesini zorlaştırdığını sözlerine ekledi. Tedros birçok ülkenin ve liderin virüsle mücadele konusunda bölünmüş olduğunu belirterek "En kötüsü henüz gelmedi. Bunun söylediğim için üzgünüm ancak bu tür ortam ve koşullar altında en kötüsünün gelmesinden korkuyoruz. Bu yüzden çabalarımızı ortaklaştırmalı ve bu tehlikeli virüsle birlikte savaşmalıyız." değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: CNBC