“Salgın, Çin'in gelişmesine engel olmayacak”

“Salgın, Çin'in gelişmesine engel olmayacak”

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi'nin 3. Toplantısı ve 13. Çin Ulusal Halk Meclisi'nin 3.Toplantısı (ÇUHM) başkent Beijing'de sürüyor.

İki Toplantı'ya kutlama mesajları gönderen bazı Latin Amerika ve Karayipler ülkelerinin Beijing'de görevli büyükelçileri, İki Toplantı'nın düzenlenmesinin, Çinli vatandaşların yaşamının ve ülkedeki salgınla mücadele çalışmalarının normalleştiğini gösterdiğini dile getirdi.

2020 yılı hükümet çalışma raporunda, bu yıl için bir büyüme hedefi koyulmazken, istihdamda istikrarın korunması ve gelecekteki ekonomik gelişmelerde ağırlık verilecek noktalar gibi konularda düzenlemeler yapıldı.

Kolombiya'nın Beijing Büyükelçisi Luis Diego Monsalve, hükümet çalışma raporunda yer verilen istihdamın korunması, iç tüketiminin artırılması ve işletmelerin üzerine düşen yükün azaltılması gibi konulara ilgi gösterdiğini kaydetti.

Monsalve, Covid-19 salgınından etkilenen birçok ülkenin ekonomisinin gerileyeceğine işaret ederek, dolayısıyla bu ülkelerin Çin'den ithalatının azalacağını, bu durumda da Çin'in iç tüketimini pekiştirmesi gerektiğini belirtti.

Diğer yandan, 2020 yılında Çin'de yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması için çaba gösteriliyor.

Küba'nın Beijing Büyükelçisi Carlos Miguel Pereira, Çin'deki yoksullukla mücadele çalışmalarının Covid-19 salgınından etkilenmesine rağmen, bu etkinin şu an azaldığını ve salgının yoksullukla mücadele çalışmalarına büyük zarar vermeyeceğini söyledi.

Pereira, Çin'de 2012 yılında 98 milyon 990 bini bulan yoksul nüfusun, 2019 yılında 5 milyon 510 bine düştüğünü, son 7 yıl içinde her yıl yoksulluktan kurtarılan kişi sayısının 10 milyonu aştığını kaydetti.

Söz konusu verilerin Çin'in yoksullukla mücadele çalışmalarında kaydettiği büyük ilerlemenin kanıtı olduğunun altını çizen Pereira, Çinli liderlerin, yoksulluğun tamamen ortadan kaldırılması için her kademedeki hükümet birimleri ile kuruluşların çalışmalarını koordine edeceğini sözlerine ekledi.

Covid-19 salgını nedeniyle 2020 özel bir yıl olacak. Çin de diğer ülkeler gibi bu pandeminin bir kurbanı. Ancak Çin, elinden geleni yaparak dünyaya teknoloji ve malzeme desteği sağlarken, uluslararası iş birliğini de aktif bir şekilde yürüttü.

Peru'nun Beijing Büyükelçisi Luis Quesada, Covid-19 salgını ile mücadelede Çin'in şüphesiz verimli ve olumlu bir rol oynadığına işaret ederek, bazı Batılı ülkelerin ve medya kuruluşlarının salgını siyasileştirerek diğer ülkeleri yaftalama girişimlerine karşı çıktıklarını söyledi.

Luis Quesada, tüm dünyanın salgınla mücadelede dayanışma içinde olması gerektiği koşullarda ırkçılık, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık içeren girişimlerin de kınanması gerektiğini yineledi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Çin'in küresel salgın karşısında ortak kader topluluğu oluşturma fikriyle sadece Çin halkının güvenliği ve sağlığı konusunda değil, aynı zamanda tüm küresel kamu sağlığı çalışmaları konusunda da sorumlu bir tutum ortaya koyduğunu vurguladı.

Uruguay'ın Beijing Büyükelçisi Fernando Lugris de tüm ülkelerin Xi Jinping'in önerdiği "ortak kader topluluğu inşasına" katılarak, küreselleşen dünyayı çok taraflılık ve iş birliği yollarıyla savunması ve geliştirmesi gerektiğini söyledi.

Fernando Lugris, "Ortak kader topluluğunun inşası fikrinde çok olumlu unsurlar var. Ortak çabalarımızla yoksulluğun başarıyla ortadan kaldırılabilmesi için küresel büyümeyi artırmalı, herkes için sürdürülebilir kalkınma arayışına girmeliyiz." ifadelerini kullandı.

Lugris, afet ve hastalıklar karşısında ortak kader topluluğu inşasının büyük önem taşıdığını belirterek, sınır tanımayan virüsle mücadele için ortak çaba harcamak gerektiğini vurguladı.