“Salgın büyüdükçe ticaret savaşı hızlanır”

“Salgın büyüdükçe ticaret savaşı hızlanır”

Yeni tip koronavirüs krizinin patlak vermesinden bu yana Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Çin karşı söylem savaşına hız verdi. Amerikalı yetkililer ülkede ölümlerin artmasına paralel olarak virüsün ortaya çıkması ve yayılması konusunda Çin Halk Cumhuriyeti'ni suçlamak için örtülü bir fikir birliğine varmış gözüküyor.

Dünya ekonomisinin devam eden krizden ağır bir şekilde etkilendiği bu koşullarda Washington'ın Çin karşıtı söylemlerini derinleştirilmesi iki ülke arasındaki ticari bağlara nasıl yansıyacak? Amerika'da on yıllardır süren Çin karşı kökleri derinde olan bir ön yargı var. Buna karşı Amerika ve Çin ocak ayında ticaret anlaşmasının birinci aşamasını imzalamayı başarmışlardı.

İHTİMALLER ARTIYOR

Washington'ın Çin karşıtı ön yargısı yeni tip koronavirüs koşullarda tekrar yoğunlaşmaya başladı. Bu durumun Beijing ve Washington arasındaki ticari ilişkileri riske attığına inanılıyor. Fudan Üniversitesi ABD Araştırmalar Merkezi Müdür Yardımcısı Xin Qiang, "Amerika Birleşik Devletleri yeni tip koronavirüs dolayısıyla ne kadar darbe alırsa ülkenin liderliğinin de Çin'e karşı yeni bir ticaret savaşı başlatma olasılığı o kadar fazla." diye konuştu.

Reuters'ın bildirdiğine göre, ABD ekonomisi 2020'ninm ilk 3 ayında Büyük Durgunluk'tan bu yana en hızlı daralmasını yaşadı. Milyonlarca Amerikalı, yeni tip koronavirüs ertesinde işsizlik maaşı almak için başvuruda bulundu. Ekonomistler, nisan ayındaki iş kayıplarının 1939'dan bu yana en büyük rakamı kaydettiğine inanıyor. Bu bağlamda Trump, yeniden seçilmesine yardımcı olması için ülke ekonomisinin yeniden normale dönmesini istiyor.

TRUMP PUSUYA YATTI

Amerikan liderliği, ülkedeki enfeksiyon oranlarının yüksekliğe rağmen vatandaşlarını fiziksel olarak işbaşı yapmaya zorluyor. Buna karşın, yeniden işe başlanması ekonomiyi canlandırmak için yeterli değil gibi gözüküyor. Bu nedenle eski bir iş insanı iken ABD Başkanı olan Trump, yeni tarifelere yöneldi. Xin Qiang, bu bağlamda "Trump yönetimi, Çin ile varılan birinci aşama ticaret anlaşmasını yakından takip ediyor. Çin'in herhangi bir kusuru, ABD'nin yeni bir gümrük vergisi turuna başlamasına neden olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Amerika'daki kimi şahin politikacı ve medya organı da şimdiden Çin ile yeni bir ticaret savaşı için seslerini yükseltmeye başladı. Trump da daha önce Beijing'in 200 milyar dolardan daha fazla ABD malı almaması halinde varılan anlaşmaları iptal edeceği tehdidinde bulunmuştu.

ÇİN EN KÖTÜSÜNE HAZIRLANMALI

Seçim anketleri de Fudan Üniversitesi ABD Araştırmalar Merkezi Müdür Yardımcısı Xin Qiang'ın vurguladığı üzere yeni tip koronavirüs ve ABD ekonomisi arasındaki bağlantıyı doğruluyor. Salgın kontrolden çıkarsa ABD ekonomisinin göreceği zarar artacaktır. Ekonomik büyümenin yavaşlaması ise Trump'ın seçmenler nezdinde popülerliğinin azalmasını beraberinde getirir.

Yeni tip koronavirüsle mücadelesindeki sağduyulu hiç kimse dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki ticaret gerilimini görmekten mutlu olmayacaktır. Mart ayında 100'den fazla Amerikan şirketi, Çin mallarına ve küresel çelik ihracatına getirilen vergilerin durdurulması için Trump'a mektup yazmıştı.

Ne Çin ne de ABD ticaret savaşında kazanamaz. Zira ABD imalat için Çin'e aşırı bağımlı olsa da Çin de yüksek teknolojili ürünler için dünyanın yenilikçi gücüne güvenmek zorundadır. Trump bunu anlıyor. Buna karşın yine de mevcut başkan kişisel kazançları için gümrük vergilerini yükseltmeye karar verebilir. Sonuçta söz konusu Amerika Birleşik Devletleri olunca bu şaşırtıcı olmayacaktır. Fudan Üniversitesi ABD Araştırmalar Merkezi Müdür Yardımcısı Xin Qiang, bu bağlamda Çin'in en kötü senaryoya hazırlanması gerektiği konusunda uyarıyor.

Kaynak: CGTN