Sağlıktan kısıp silaha yatırdı

Sağlıktan kısıp silaha yatırdı

Çin, yeni tip koronavirüs pandemisinin tepe noktasını geride bıraktı. Ülkede tespit edilen vakalar artık büyük oranda yurt dışı kaynaklı olarak kayıt altına alınıyor. Buna karşın yeni tip koronavirüs hâlihazırda 190'dan fazla ülke ve bölgeye sirayet etmiştir. Uluslararası kamuoyunun Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve diğer ilgili aktörlerin liderliğinde bir araya gelmesi giderek daha fazla önemli hale geliyor.

DSÖ liderliğindeki uluslararası yeni tip koronavirüs heyeti 10 Şubat tarihinde Çin'e geldi ve 24 Şubat'ta inceleme raporu resmi olarak hazırladı. Raporda salgın, bulaşma dinamikleri, hastalığın ilerlemesi ve şiddeti, Çin'in müdahale önlemleri ve bilgi sınırlamaları gibi bölümler altında yeni tip koronavirüs pandemisinin değerlendirilmesi yapıldı. Kamuoyuna aktarılan ilk profesyonel belge bir dizi farklı durumu tecrübe etse de yeni tip koronavirüsle mücadele eden ülkelere etkili bir rehberlik hizmeti sunmaktadır.

RAKAMLARLA ÇİN VE ABD'NİN SINAVI

DSÖ'nün küresel sağlık krizleri karşısında fon toplama görevi ile vardır. 21 Şubat'ta DSÖ genel müdürü yeni koronavirüse karşı fon sağalama çağrısında bulunda ve başlangıç olarak 61,5 milyon dolar talep etti ancak gelen miktar sadece 1,2 milyon dolarla sınırlı kaldı. Bu gereken paranın yalnızca yüzde 2'sine tekabül ediyor. Bu hayal kırıklığını onaran ise Çin Halk Cumhuriyeti oldu. Beijing, uluslararası iş birliğini destelemek adına kuruma 20 milyon dolar bağışlama kararı aldı. Bu da toplam fonların yüzde 32'sini oluşturmakta.

Dünyadaki tüm ülkeler pandemi ile savaşırken Amerika'nın ne yaptığını da dikkatle incelemek gerek. ABD hükümeti DSÖ ve küresel sağlık projeleri için fonu sırasıyla yüzde 53 ve yüzde 35 oranında düşürürken, askeri harcamalarını 740,5 milyar dolarlık rekor bir seviyeye çıkaracak. Bu veriler Çin'in pandemiye karşı küresel mücadeleye destek verirken Amerika'nın sadece kendi çıkarlarını öncelediği şeklinde okunabilir.

Tüm bunlara ek olarak Çin'in yardımları elbette sadece maddi yardımlarla kalmıyor. Çin, 15 Ocak'ta "Yeni Koronavirüs Pnömonisi Tanı ve Tedavi Plan" isimli bir rehberlik raporu hazırlayarak bunu altı dile çevirdi ve Avrupa'dan Asya'ya kadar geniş bir coğrafyada krizle mücadele eden uzmanlarla video konferanslar gerçekleştirdi. Çin Kızılhaç'ı şimdiye değil İran, Irak, İtalya gibi çok sayıda ülkeye uzman ekipler gönderirken dünyanın dört bir köşesine tıbbi yardım sağladı.

ÇİN DÜNYAYA BİR BUÇUK AY KAZ

Beijing yönetiminin bakış açısına göre küreselleşen dünyada insanlar birbirine hiç olmadığı kadar bağlı ortak bir kaderi paylaşıyorlar. Tüm virüsler gibi yeni tip koronavirüsün de miilliyeti ve pasaportu yok. Ulusal sınırlara da saygı duymuyor ve tam da bu nedenle insanlığın ortak düşmanıdır. Ortak düşmana karşı ortak mücadele vermek için birlikte çalışmak hayati önemdedir.

Çin küresel mücadelenin bu kez en ön safında yer alıyor. 24 Şubat tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Gueterres, DSÖ merkezine yaptığı ziyaret sırasında Çin halkının salgının kontrol edilmesi ve önlenmesi uğruna büyük fedakârlıklar yaptığının altını çizdi. Çin bu çabaları sayesinde salgının mümkün mertebe kuşattı ve yeni tip koronavirüs ile mücadele etmesi dünyaya en az bir buçuk ay kazandırdı.

Kaynak: China Daily