Sağlık sistemi kırılgan ülkeler Covid-19 ile nasıl mücadele edebilir?

Sağlık sistemi kırılgan ülkeler Covid-19 ile nasıl mücadele edebilir?

Wuhan'daki Covid-19 salgınından bu yana, Çin hükümeti virüsün yayılmasını durdurmak bir kampanya başlattı. Çabalar ve fedakarlıklar sayesinde yeni vaka sayısı azalmaya başladı. Covid-19 salgını tarihte önceki pandemilere kıyasla ne kadar kötü? Dünya, sağlık sistemi kırılgan ülkelere nasıl yardımcı olabilir? Harvard Tıp Fakültesi öğretim üyesi ve Dünya Sağlık Örgütü danışmanı Kee Park, görüşlerini kamuoyu ile paylaştı.

 

Covid-19'u Asya'da da görülen SARS ile karşılaştırdığımızda, açıkçası Covid-19'un SARS'dan çok daha fazla sayıda enfekte olduğunu görüyoruz.

Ve daha çok insanı etkilediği için daha bulaşıcı gibi görünüyor. Ancak, vaka-ölüm oranına bakarsanız, söylemeliyim ki; vaka sayısı belirgin şekilde inişe geçene kadar şu an vaka-ölüm oranını gerçekten bilmiyoruz. Ancak söyleyebileceğimiz en iyi şey, SARS kadar ölümcül değil. SARS salgınınında ölüm oranı neredeyse yüzde 10 aralığındaydı.

Bence Covid-19 yüzde 2 ila 3 olabilir. Mevsimsel gripten biraz daha yüksek. Yani mevsimsel gripten biraz daha ölümcül ama SARS kadar ölümcül değil. Fakat çok daha bulaşıcı gibi görünüyor. Ancak bunun bir sonunu göreceğiz, tüm bu salgınlar zamanla sona erer.

ULUSLARARASI TOPLUM, ZAYIF SAĞLIK SİSTEMİNE SAHİP ÜLKELERİN COVİD-19'UN YAYILMASINI DURDURMASINA NASIL YARDIMCI OLABİLİR?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Covid-19'u uluslararası endişe verici bir halk Sağlığı Acil Durumu olarak ilan ettiğinde, sağlık sistemleri zayıf olan ülkeler hakkında daha fazla endişeliydi. Bu, virüsün gerçekten etkili olduğu yerdir. Ve en ölümcül vakaları burada göreceksiniz.

İki husus var. Bunlardan biri, derhal uluslararası iş birliği yapılmalı. İkincisi salgına karşılık verilmeli ve bunun için, iş birliğinde birçok mevcut engel aşılmalıdır.

Örneğin, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti'nin (Kuzey Kore) şu anda yardıma ihtiyacı var ve yardım istediler. Mevcut Birleşmiş Milletler (BM) yaptırımları bunu engelliyor. İhtiyaç halinde her işlemde uygulanan muafiyet süreci nedeniyle insani yardımlar erteleniyor. Bunun gibi bürokratik süreçler halk sağlığının acil ihtiyaçlarına zamanında yanıt veremez.

Bunları bir kenara bırakıp işbirliği yapmalı ve mümkün olan en kısa sürede Kuzey Kore'ye insani yardım malzemelerini göndermeliyiz ki, olası bir salgına hazırlanabilsinler. Bu yüzden hemen bir yanıt ve uluslararası iş birliği olmalıdır. Unutmayın kendi aramızda düşman değiliz! Ortak düşmanımızın virüs olduğunu hatırlayın.

Diğer bir şey. Çatıyı onarmanın zamanı; güneşin parladığı zamandır, yağmur yağdığında değildir.

Dolayısıyla bu salgının üstesinden geldiğimizde, küresel sağlık topluluğunun, küresel yönetişimin, tüm dünyanın bir araya gelip bu zayıf ülkelerdeki sağlık sistemini, bu düşük gelirli ülkelerdeki kırılgan sağlık sistemlerini nasıl güçlendirilmesi gerektiğini konuşmalıyız.

Her yerde güçlü bir sağlık sistemi görmek insanlığın yararınadır. Bu önlem gelecekteki salgın hastalıkların yayılmasını önleyecek ve daha hızlı kontrol altına alınmasını sağlayacaktır.

Makale, Çin Medya Grubu'nun (ÇMG) görüşlerini değil, yazarın görüşlerini yansıtmaktadır.