Rusya'dan İsrail-BAE anlaşmasıyla ilgili değerlendirme

Rusya'dan İsrail-BAE anlaşmasıyla ilgili değerlendirme

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile anlaşmadan sonra egemenliğini işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı bölgelerine yaymaya son vermesinin önemli olduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın ortak açıklamasını dikkatle incelediklerini kaydeden Rusya Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) daimi üyesi, barışçıl sürecinin destekçisi ve uluslararası ara bulucu dörtlüsünün katılımcısı olarak Rusya'nın her zaman Orta Doğu çözümüne yönelik çalışmaların tüm aşamalarında geniş kapsamlı çözümün elde edilmesi gerektiğini savunduğunu hatırlattı.

Çözümün anahtarının, BM Güvenlik Konseyi kararları ve "iki devlet" ilkesi dâhil uluslararası hukuk temelinde adil ve kalıcı çözümün olması gerektiği kaydedilen açıklamada, "Bu bağlamda, söz konusu üçlü açıklamaya göre İsrail'in egemenliğini işgalindeki Batı Şeria'nın bazı bölgelerine yaymaya son vereceğine dikkat çekiyoruz. Bunun önemli bir husus olduğunu düşünüyoruz, zira bu tür planlar doğrudan Filistin-İsrail temasları önünde temel engel oluşturuyordu. Bu planların hayata geçirilmesi, yaşayabilir, bütünsel, toprakları olarak bütün bir Filistin devletini oluşturma olasılığının ortadan kalkmasına yol açardı." ifadelerine yer verildi.

ABD-İsrail-BAE ortak açıklamasında, Filistin-İsrail çatışmasına adil, geniş kapsamlı ve kalıcı çözümün bulunması amacıyla çabaların sürdürüleceği ifade edildiğine dikkat çeken Rus Dışişleri, "Bir dizi tek taraflı girişimlere rağmen bu çözümün temelinde, yukarıda da belirttiğimiz gibi uluslararası hukuka uygun bir çözüm altyapısının olması gerektiğini bir kez daha hatırlatıyoruz." diye ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye