Rusya'dan İdlib açıklaması

Rusya'dan İdlib açıklaması

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi, İdlib bölgesinin güneyinde gerilimli durumun oluştuğunu, Türkiye'nin silahlı gruplara karşı aldığı önlemlerin "yetersiz" olduğunu açıkladı.

Rusya'nın Suriye'deki Tarafları Uzlaştırma Merkezi Başkanı Aleksandr Şerbitskiy, Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib bölgesinde yaşanan gelişmelere ilişkin açıklamada bulundu.

Şerbitskiy, düzenlediği basın toplantısında, "İdlib gerilimi azaltma bölgesinin güneyinde gergin bir durum oluşuyor. Türkiye komutanlığı tarafından, M-4 kara yolu boyunca çetelerin etkisiz hale getirilmesi yönünde belli önlemler alınıyor. Ama aynı zamanda Türkiye tarafı 'güvenlik koridorunu' oluşmasını sağlama konusunda başarısız kalıyor. Bu bağlamda yeni ortak Rus-Türk devriyesi erteleniyor." ifadelerini kullandı.

Militanların Suriye ordu birliklerine ateş açtığını, insansız hava araçları (İHA) ve menzili uzatılmış çok namlulu roketatarlar ile Rusya'nın Hmeymim üssüne saldırmaya çalıştığını dile getiren Şerbitskiy, Rusya ve Suriye'nin terör tehdidini yok etmek için önlemler almak zorunda kaldığını kaydetti.

Yetkili, "Türkiye tarafının, teröristleri yok etmeye, ortak devriyelerin güvenliğini sağlamaya ve 6 Mart 2020 tarihli Rusya-Türkiye memorandumunun uygulanmasına yönelik önlemleri artırmasını umuyoruz." diye konuştu.

Ayrıca Suriye'nin doğusundaki Deyr ez-Zor bölgesindeki durumu değerlendiren Şerbitskiy, "Amerikan askeri birliklerinin Fırat'ın doğusundaki yasa dışı varlığı sosyal ve politik istikrarsızlığın ana faktörü olarak hizmet ediyor, Suriye çatışmasının farklı tarafları arasında diyaloğun gelişmesine ve normal hayata geri dönülmesine engel oluyor." diye ekledi.

Kaynak: Sputnik Türkiye