“Rusya-Taliban anlaşması basın ve Demokratların yalanı”

“Rusya-Taliban anlaşması basın ve Demokratların yalanı”

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ülke istihbaratının, Rusya ve Taliban arasında hiçbir zaman "anlaşma" olmadığını düşündüğünü belirtti.

ABD Başkanı Trump, Fox Business televizyonuna yaptığı açıklamasında, "Duyduğuma göre, ki iyi duyuyorum, istihbaratta birçok kişi, bunun hiçbir zaman olmadığını düşünüyor. Bunun basın ve Demokratların yalanı olduğunu düşünüyorum. İstihbarattan insanların görüşüne katılıyorum. Eğer böyle bir şey olsaydı Rusların da bundan haberi olurdu, diğer ilgililerin de bundan haberi olurdu." dedi.

The New York Times (NYT) gazetesi, Rusya'nın Taliban bağlantılı militanlara Afganistan'daki ABD askerleri ve koalisyon güçlerini öldürmeleri için gizlice para teklif ettiğine dair istihbarat bulunduğunu iddia etmişti.

Rusya haberi yalanlarken ABD Başkanı Trump'ın ulusal güvenlik danışmanı Robert O'Brien, basındaki suçlamaların ABD gizli servisler tarafından doğrulanmadığını açıklamıştı. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) da Rusya ve Taliban arasında "anlaşma" olduğu yönündeki bilgiye sahip olmadıklarını bildirmişti.

Kaynak: Sputnik Türkiye