Rusya, Macron'un NATO açıklamasına nasıl tepki verdi?

Rusya, Macron'un NATO açıklamasına nasıl tepki verdi?

Rus parlamenterler, diplomatlar ve uzmanlar Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un NATO'nun beyin ölümü yaşadığı yönündeki açıklamasını değerlendirdi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Macron'un NATO'nun mevcut durumuna net tanımını sunduğunu belirterek, "Altın sözler. Gerçek ve özünü yansıtıyor. Tek bir aması var, Avrupa geleceğini tam olarak nasıl kontrol edecek?" ifadelerini kullandı.

"Woodrow Wilson'un maddelerinde" doğan, İkinci Dünya ile sınanan ve Avrupa'nın önce ekonomik sonra da politik entegrasyonu şekliden gelişen süreçlerin, sonu görülmeyen Avrupa savaşlarını durdurmak gibi başlıca sorunu çözmeye yardımcı olduğunu dile getiren Zaharova, "Diğer yandan bu süreçler mevcut özdeşlik ve kalkınma krizine yol açtı." diye yazdı.

Rus parlamentosunun alt kanadı Duma'nın Dışişleri Komitesi Başkanı Leonid Slutskiy, Twitter'den yaptığı açıklamada, ABD'ile körü körüne dayanışmanın sonuçta tüm Avrupa'yı komaya sokacağını belirterek, "Washington'un çizdiği rotayı çoktan terk etmek ve Avrupa kıtasının tüm ülkelerinin çıkarlarına uygun politika uygulamak gerekirdi." açıklamasını yaptı. 

Kaynak: Sputnik Türkiye