Rusya, Çin'le yapılan tren seferlerine kısıtlama getirme kararı aldı

Rusya, Çin'le yapılan tren seferlerine kısıtlama getirme kararı aldı

Rusya ile Çin arasındaki demir yolu taşımacılığına kısıtlama getireceklerini belirten Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, sadece Moskova ile Çin arasında doğrudan tren seferleri düzenleneceğini ifade etti.

Çin'de ortaya çıkan yeni koronavirüsün önlenmesi için kurulan acil müdahale birimi toplantısı sonrası konuşan Golikova, "Acil müdahale biriminin kararıyla 31 Ocak saat 00.00'dan itibaren demir yolu ulaşımına kısıtlama getiriyoruz. Trenler, sadece Moskova-Beijing, Beijing-Moskova güzergâhında sefer düzenleyecek." dedi.

"İKİ GÜN İÇİNDE UÇAK SEFERLERİYLE İLGİLİ KARAR ALACAĞIZ" 

Golikova, Çin'e yapılan uçak seferleri hakkında konuştu. Ulaştırma Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı'nın geri dönen Rusların sayısı konusunda iki gün üçünde bir değerlendirme yapacağını anlatan Golikova, bunun ardından uçuşlarla ilgili kararın alınacağını kaydetti.

"SINIRLARIN KAPALI TUTULACAĞI SÜRE UZATILACAK"

Bu arada Golikova, toplantıda Uzak Doğu Bölgesi'ndeki 5 bölgede Çin sınırında 2 Şubat'a kadar uygulamaya koyulan yaya ve araç trafiği yasağının sürenin uzatılması yönünde karar alındığını söyledi. Golikova, yeni sürenin birkaç gün içinde açıklanacağını belirtti.

Golikova, acil müdahale biriminin Çin'den gelen öğrencilerin tatillerinin 1 Mart'a kadar uzatılması için eğitim kurumlarına öneride bulunacağını sözlerine ekledi.

Rusya Başbakanı Mihail Mişustin, dün Golikova'nın acil müdahale biriminin başkanı olarak atandığını açıklamış ve sonrasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in katılımıyla ilk toplantı yapılmıştı.

Kaynak: Sputnik Türkiye