Rusya ABD'nin tuzağına düşmeyecek

Rusya ABD'nin tuzağına düşmeyecek

Rusya'nın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Büyükelçisi Anatoly Antonov, Japon Nikkei Asia Review gazetesine 19 Eylül'de verdiği mülakatta, Rusya'nın Çin ya da başkalarına karşı bir ABD koalisyonuna katılmayacağını söyledi. Bu Rusya'nın bir Çin karşıtı koalisyonu reddettiği ilk örnek değildi.

2016 gibi erken bir tarihte, Donald Trump ABD Başkanı seçildiğinde, Trump Rusya ile ilişkileri geliştirme girişimi olarak Rusya'ya zeytin dalı uzatmıştı. O zaman Trump, ABD müttefiklerinin Çin'e karşı genel bir bastırma kampanyası başlatması için kulis yapmıştı. Bununla, ABD Moskova'yı kapsamlı bir Çin karşıtı tutuma kandırmak için mümkün her imkânı denedi.

Soğuk Savaş'ın 30 yıldan daha önce bitmiş olmasına rağmen, küresel düzeni Soğuk Savaş gözlüğü ile görmek ABD diplomasisinin önemli bir geleneği haline geldi. Önceki ABD başkanları, küreselleşme ve küresel yönetişim, dünyadaki ortaklarının mantığını köklü biçimde değiştirdiği zaman bile, dünyayı sıfır toplamlı bir bakış açısından anladılar.

Washington'ın Moskova'yı Çin'i kontrol altına almaya kandırma girişimleri daha önce görülmemiş değildi ya da olasılık dışı değildi. Çin, ABD ve eski Sovyetler Birliği arasında üçlü diplomasi geliştiren bir gerçekçi olan eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissinger, 2018'de Trump'a Washington'ın yükselen Çin'i kontrol altına almak için Moskova ile birlikte çalışmasını önerdi.

ABD, ÇİN VE RUSYA'YA FARKLI DAVRANIYOR

ABD, Çin ve Rusya'yı rakipleri olarak görse de, ikisine farklı davranıyor. Bu farklılık, Washington'ın ikilinin yaratabileceği ya da yaratmayacağı muhtemel tehditler algısında yatıyor.

ABD sürekli yükselen Çin'in uzun dönemli, stratejik ve kapsamlı bir tehdit olduğuna, Rusya'nın ise sadece bölgesel ve güvenlik sorunları ile ilgili kısa dönemli bir sorun olduğuna inanıyor. Böyle bir anlayış ABD'nin Çin'i kontrol etmek için Rusya'ya kur yapmasının temelini oluşturuyor.

ABD'nin Rusya'yı G7'ye dönmeye davet ettiği veya Rusya'yı Yeni START ile kandırdığı zaman bile, Moskova ABD'nin Çin karşıtı koalisyonuna katılmaya soğuktu. Rusya açıkça ABD ve müttefiklerinin Batılı olmayan büyük güçlere (Çin ve Rusya) karşı her zaman yüksek alarm durumunda olduğunu anlıyor.

Washington, Çin'i bastırmak için Moskova'yı kendi yörüngesine çekmeye çalışsa bile, ABD'nin Rusya'ya sadece geçici olarak ihtiyacı var. Rusya'yı ne kabul eder ne de destekler. ABD Rusya'ya artık ihtiyacı kalmadığı zaman, onu hiç acımadan başından atar.

Bu nedenle, Rus liderleri böyle dar görüşlü çıkarlar için ABD'ye katılmazlar. Rus akademisyenleri ve kamuoyu da Moskova'nın Washington'ın önerisine dikkat etmesini öneriyor.

RUSYA KÜRESEL BİR GÜÇ

Çin ve Rus liderlerinin koordineli çabaları ile Çin-Rus ilişkileri tarihsel bir zirvede. ABD, Batı dünyası ile Çin karşıtı bir ittifak kurmaya çalışırken, sağlıklı ve düzenli Çin-Rusya ilişkileri hayati öneme sahip. Çin ABD ilişkilerinin aşırı bir noktaya gelmesi durumunda, Rusya ile sağlam diplomasi Çin'in izolasyondan kurtulması ve batı ve kuzey sınırlarında stratejik güvenliği garanti altına alması için kilit öneme sahip.

ABD iki ülkenin arasını açmak isterken, Çin-Rusya ilişkileri stratejik bir dayanıklılık gösteriyor. 2014 Ukrayna krizinden bu yana, Batılı akademik çevreler Çin-Rusya ilişkilerini ABD'ye karşı durmak için bir menfaat ilişkisi olarak adlandırıyor. Bu çevreler dış baskılar değiştiğinde sorunlar çıkacağı tahmininde bulunuyorlar.

Ancak, ABD'nin bunu yapmaktaki başarısızlığı, Çin ve Rusya ilişkilerinin menfaat ilişkisinden başka her şey olduğunun güçlü bir kanıtı. İkili ilişkilerin düzenli gelişmesi hem iç hem de dış faktörlerden kaynaklanıyor. Her iki ülke de ulusal kalkınmanın kritik bir kavşağında ve ikisi de tazelenmenin zor görevleri ile karşı karşıya. Çin'in modernleşme ve şehirleşme süreci ile aynı andaki Rusya'nın yeniden sanayileşme süreci, iki ülke arasındaki pragmatik iş birliğinin içsel itici güçleri.

Dünya sahnesinde, Çin ve Rusya ABD hegemonyasına karşı durmak ve uluslararası düzen ile kuralları sürdürmek için el ele verdi. Şu anda, iç ve dış faktörler değişmedi, aksine güçlendi.

Çin, Moskova'nın Beijing'e desteğinin, onun gelecek dünyayı anlamasının sonucu olduğunu anlamalı. Rusya gerçekten küresel bir güç. Diplomatik stratejisi statüsüne ve çıkarlarına hizmet ediyor. Eğer gücü giderek sönerse, Rusya'nın çok az seçeneği olacak. Rusya diğer büyük güçlerin kuklası olmak istemiyor. Ne de ikincil bir ülke olmak istiyor. Bu nedenle, Rusya her zaman diplomatik stratejisi olarak çok kutuplu bir dünyayı destekliyor.

Son zamanlarda Rus seçkinleri, Çin-ABD çatışmasının Rusya'nın çıkarlarına uymadığı konusunda bir uzlaşmaya vardılar. Bu temelde, Rusya iki kutuplu bir çatışma durumundan kaçınmaya çalışıyor, dolayısıyla açık ve çok taraflı uluslararası kuralları destekliyor. Çin-ABD yarışı yeni normal haline geldiği için Rusya'nın herhangi bir koalisyona katılmama tercihi Rusya'nın şu andaki ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kaynak: Global Times / Cui Heng