Rusya: ABD'nin silah kontrolü yöntemleri tehlike arz ediyor

Rusya: ABD'nin silah kontrolü yöntemleri tehlike arz ediyor

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) silah kontrolü alanındaki yöntemlerinin tehlike arz ettiğini ve dünya barışı ile istikrarına fayda getirmediğini söyledi.

Zaharova, dün düzenlenen basın toplantısında ABD'nin silah kontrolü alanındaki yöntemlerinin giderek öngörülmesi güç hale geldiğini ve dünya için daha büyük tehlike arz ettiğini dile getirdi.

Washington'un öngörülemez girişimlerine örnekler veren Zaharova, ABD'nin Anti-Balistik Füze Antlaşması ve Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması'ndan çekildiğini, Açık Semalar Antlaşması'ndan da çekilmeyi planladığını hatırlatarak, Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması'yla ilgili tutumunun da henüz netleşmediğini kaydetti.

Söz konusu anlaşmaların uluslararası güvenlik ve istikrar için güçlü teminatlar sağladığını ve uluslararası hukukun temel taşı olduğunu vurgulayan Zaharova, ABD'nin başka ülkelerin ihlâllerini gerekçe göstererek uluslararası anlaşmalardan çekilmesini "mazur görülemez" olarak niteledi.