Rus turistin öldüğü paraşüt kazasında 2 sanığa tahliye

Rus turistin öldüğü paraşüt kazasında 2 sanığa tahliye

Olay, 14 Eylül günü saat 17.30 sıralarında, Antalya'nın Konyaaltı ilçesi Akdeniz Bulvarı'nda meydana gelmişti. Rus uyruklu Tatyana Mitrofanov ve oğlu Mark Mitrofanov, sahilde su sporları merkezinden teknenin arkasına bağlanan deniz paraşütüyle yaklaşık 60 metre havalanmış, bir süre sonra paraşütün bağlı olduğu halat kopmuştu. Rüzgârın etkisiyle sürüklenen paraşütün, Akdeniz Bulvarı'ndaki otelin bahçesindeki palmiye ağaçlarına takılması sonucu 20 metreden otelin bahçesine düşen Mark Mitrofanov hayatını kaybederken, annesi Tatyana Mitrofanov ise yaralanmıştı.

Olayın ardından tutuklanan su sporları firmasının sahibi Hüseyin Sirek ile tekne kaptanı Fatih Mehmet Çürümez bugün Antalya 11. Ağır Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Sanık Çürümez, olayda kusurları olmadığını belirterek, "Sabah saatlerinde rüzgâr olduğu için bu hava şartlarında paraşüte binemeyeceklerini söyledim. Havanın düzelmesi halinde kendilerine ulaşabileceğimizi ve çağırabileceğimizi söyledim. Öğleden sonra hava şartlarının daha iyi olacağını Meteoroloji Genel Müdürlüğünün internet sayfasından görünce müşteki ve öleni aradım. Geldiklerinde tekneye binerek yaklaşık 400 metre açıldık. Diğer sanık paraşütle ilgili kemerleri bağlayıp kontrollerini yaptı. Ben de paraşütü yavaş yavaş halatla bırakmaya başladım. Bir süre sonra şiddetli rüzgâr çıktı ve paraşütü yukarıya doğru çekti. Bunun üzerine vinçle halatı çekmeye çalıştıysam da rüzgârın şiddeti nedeniyle teknenin arka pervane kısmı yukarıya doğru kalktı ve havada kaldı. Bir süre sonra paraşütün bağlı olduğu halat koptu ve paraşüt sahile doğru sürüklendi. Kopan halatı topladıktan sonra ambulansı aradık ve paraşütün savrulduğu yöne doğru gittik. Biz bu sporu yaptırırken tekne ve diğer ekipmanları devamlı kontrol ediyoruz. Bu olayda kusurumuz yoktur. Tahliyemi ve beraatımı istiyorum." dedi.

Diğer sanık Hüseyin Sirek de su sporları işletmecisi olduğunu belirterek, olayın Fatih Mehmet Çürümez'in anlattığı gibi meydana geldiğini ifade etti. Sirek, mayıs ayında teknede bulunan vinç ve bağlı olan halatı yenilediklerini sözlerine ekledi.

Şikayetçi avukatı sanıkların cezalandırılmasını isterken, sanık avukatı kazanın hava muhalefetinden kaynaklandığını, aynı gün Antalya'nın başka bir bölgesinde benzer üç kazanın meydana geldiğini belirterek, müvekkillerinin tahliyesini talep etti.

Mahkeme heyeti, sanıkların sabit ikametgâh sahibi olmaları nedeniyle, adli kontrol şartıyla tahliyelerine karar verdi. Heyet, dosyanın makine mühendisi, meteoroloji mühendisi ve iş güvenliği uzmanından oluşacak bilir kişi heyetine gönderilerek, kusur durumu hususunda rapor düzenlenmesine karar verdi.