Rodney Hunter'dan pandemi ile küresel mücadeleye tepki

Rodney Hunter'dan pandemi ile küresel mücadeleye tepki

Amerika Birleşik Devletleri'nin (ABD) Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Rodney Hunter, çarşamba günü video konferans yoluyla düzenlenen BM Güvenlik Konseyi (BMGK) toplantısında koronavirüs salgınına koordineli, kapsayıcı, kapsamlı ve küresel bir yanıt çağrısında bulunan bir kararın uygulanmasını gözden geçirilmesini isteyerek Çin düşmanlığı ile adeta şov yaptı.

Rodney Hunter, sadece Çin'i değil, Dünya Sağlık Örgütü'nü (DSÖ) de şeffaflık eksikliği ve salgını kötü idare etmekle suçlayarak, dünya çapında yayılan virüsten sorumlu olduklarını iddia etmeye çalıştı.

Çin'in BM Daimi Temsilci Yardımcısı Geng Shuang, müdahale ederek ABD'nin siyasi bir virüs yaymaya çalıştığını ve toplantıyı kötüye kullanılmasının ABD iç siyasetine hizmet etmek olduğunu söyleyerek iddiaları kesin bir şekilde çürüttü. Gazeteci Bob Woodward'ın "Rage" kitabında ABD Başkanı Donald Trump'ın pandeminin ciddiyetini küçümsediğinin detaylarını yazdı.

TRUMP'IN TEPKİLERİ KAYITLARA GEÇTİ

Kitap, Trump'ın ulusal güvenlik yetkilileri ve sağlık uzmanlarından, Covid-19 salgınının 1918'deki grip salgını kadar yıkıcı olabileceği konusundaki korkunç uyarıları ayrıntılarıyla anlatıyor. Ancak Trump'ın buna tepkisi "mevsimsel grip" etkisi gibi olmuştu.

ABD'nin büyük kısmının karantinaya alınmasından sadece birkaç hafta önce Trump, virüsün "ülkede kontrol altında" olduğunu iddia etmişti. Geng'in dediği gibi, Çin virüsü zamanında, açık, şeffaf ve sorumlu bir şekilde kontrol altına almak için etkili önlemler aldı. Çin'in salgına verdiği tepkiyi değerlendirenler gerçekten kötü niyetli yaklaşımdalar.

Ayrıca Geng,"BM, DSÖ ile uluslararası toplum tarafından iyi tanınan ve kabul edilen salgına karşı küresel mücadeleye büyük katkı sağladık. Buna karşılık, ABD yönetiminin odak noktası, hayat kurtarmaktan çok suçu başkalarına kaydırmak." ifadelerine yer verdi.

Kaynak: China Daily