Reformlar derinleştirilecek

Reformlar derinleştirilecek

China Daily

Çin'in başkenti Beijing'de cuma günü sona eren Merkezi Ekonomik İş Konferansı ülkenin, ekonomik kalkınma için gerekli desteği korurken proaktif mali ve tedbirli para politikalarını uygulamayı sürdüreceğinin işaretini verdi.

Ülkenin mali politikası yeniliğin, ekonomik yapılanmanın hızlandırılması, varlık dağılımının rasyonelleştirilmesi ve yerel hükümet borçlarının giderilmesi üzerine odaklanacak. Para politikaları da, ekonominin risk almadan kuvvetlice iyileşmesini sağlayacak şekilde tedbirli ve esnek olacak.

Konferansta, mali reformu ilerletmenin, tahvil piyasası için yasal çerçeveyi iyileştirmenin, ülkenin yenilik, küçük ve mikro işletmeler ile yeşil kalkınma için mali desteğini sürdürmenin ve döviz kurunda piyasa odaklı reformu derinleştirmenin aciliyetinin yinelenmesi önemliydi.

REFORMLAR DERİNLEŞTİRİLECEK

Bu, Covid-19 salgınının olumsuz etkilerini hafifletmek için özelleştirilmiş politikaların hızla geri çekilmeyeceği, ancak doğruluklarının, verimliliğinin ve esnekliğinin artırılacağı anlamına geliyor. Kalkınmanın iç kaynaklı itici gücünü artırmak için reformu derinleştirmeye ve açmaya daha fazla dikkat etmek gerekiyor. Ekonomide önümüzdeki yıl bir dereceye kadar beklenen toparlanma, ülkenin reformlarındaki sert somunları kırması için bir fırsat penceresi yaratacaktır.

Konferansta, bu fırsatı değerlendirmek için insanların gelirlerini, kamu refahını ve sosyal güvenliğini artırmaya ve tüketim büyüme oranının yavaşlamasının yanı sıra ticari sürtüşmeler ile jeopolitik rekabetin yarattığı baskıya tam zamanında isabetli şekilde yanıt verilmesini mümkün kılacak tedarik zincirlerinin kendi kendine yetmesini sağlamaya çağrıda bulunuldu.

Daha güçlü hanehalkı harcama gücü veya daha bağımsız tedarik zincirleri olmadan, diğer birçok alandaki reformların elleri ve ayakları bağlı kalacaktır. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin sığ kayalıklara çarpmaması için, konferansta belirlenen yapılacaklar listesinin önümüzdeki yıl etkili bir şekilde gerçekleştirilmesini umuyoruz.