RCEP bölgede tedarik ve endüstriyel zinciri genişletecek

RCEP bölgede tedarik ve endüstriyel zinciri genişletecek

China Daily / Zhong Nan

Bölgesel Kapsamlı Ekonomik İş Birliği (RCEP) anlaşması katılımcıları çarşamba günü, anlaşmanın uygulanması prosedürlerini hızlandırmayı ve her taraftan şirketlerin mümkün olan en kısa zamanda faydaları paylaşmasına yardımcı olmak için önceden politika düzenlemelerini yapmayı taahhüt etti. Pek çok RCEP üyesinin, anlaşmayı bir gerçeğe çevirmek için kendi iş topluluklarına güvenilir yorumlar sunmaya başlamasıyla, Japonya, Güney Kore, Vietnam, Tayland, Malezya ve Avustralya'nın da aralarında olduğu ülkelerden hükümet yetkilileri, şirketlere, Doğu Asya'da bölgesel ekonomik bütünleşmeyi ve küresel ekonomik toparlanmayı desteklemek için anlaşmanın getirdiği ayrıcalıklı politikalarından tam olarak faydalanmalarına yardım edeceklerini söyledi. 

Çin Ticaret Bakanlığı Uluslararası Ticaret ve Ekonomik İşler Dairesi Genel Müdür Yardımcısı Yang Zhengwei, "Çin zaten RCEP anlaşmasının onaylanma sürecini başlattı ve bütün hazırlık çalışmasını tamamlamayı ve altı ayda içeride yeşil ışık yakmayı planlıyor." dedi.

Çin'deki Vietnam Büyükelçiliği Ticaret Müşaviri Dao Viet Anh, Vietnam hükümetinin RCEP için iç onay hızını artırdığını ve anlaşmanın koşullarını şirketler ile iş derneklerine açıklamak için daha fazla kaynak tahsis ettiğini söyledi.

RCEP BÖLGEDE TEDARİK VE ENDÜSTRİYEL ZİNCİRİ GENİŞLETECEK

RCEP resmen uygulanmaya başladığı zaman, Malezya için Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH) büyümesinin yüzde 1'ini oluşturması bekleniyor. Malezya'nın Beijing Büyükelçiliği Ekonomik İşler Vekili See Chee Kong, RCEP'nin sadece takım çalışması için büyük bir alan yaratmakla kalmayacağını, aynı zamanda bölgede tedarik ve endüstriyel zinciri genişleteceğini belirtti.

Çin-Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Serbest Ticaret Bölgesi anlaşmasının (CAFTA) 2010 yılında uygulanmaya başlamasından bu yana, Çin ile ASEAN arasındaki mal ve hizmetler ticareti, endüstriyel ve tedarik zincirinin bütünleşmesi yoluyla hızla büyüdü. CAFTA anlaşması çerçevesinde 7 bin ürün üzerindeki gümrük tarifeleri kaldırıldı. CAFTA ile karşılaştırıldığında daha büyük bir piyasayı oluşturan RCEP, daha büyük ticari fırsatlar sunuyor.    

Filipinler'in Beijing Büyükelçisi Jose Santiago Sta. Romana, bütün bunların, daha fazla ticarete, insanların yaşamında gelişmeye ve düzelmeye katkısı olacağını ifade etti. Japonya'nın, Çin'deki büyükelçiliğinde görevli müşavir Shigekazu Fukunaga da, "RCEP ile ilgili belgelerin gelecek yıl ocak ayında parlamentoya sunulması bekleniyor ve parlamento süreci birkaç ay içerisinde tamamlanır. Anlaşmanın yakında onaylanmasını bekliyoruz." dedi.

RCEP ANLAŞMASI 2,2 MİLYAR İNSANI KAPSAYAN BİR PİYASA ANLAŞMASI

RCEP anlaşması küresel nüfusun yaklaşık yüzde 30'unu oluşturan 2,2 milyar insanı kapsayan bir piyasa anlaşması ve toplam GSYİH'si 26,2 trilyon dolar ya da küresel GSYİH'nin yaklaşık yüzde 30'una denk düşüyor.

Beijing merkezli Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi Başkan Yardımcısı Zhang Shaogang, RCEP imzacısı ülkelerin, dünyanın Covid-19 salgınına karşı mücadelesi sırasında serbest ve açık ticaret ile yatırım taahhütlerinin daha da zorunlu hale gelmesinden ötürü, bölgesel ticareti ve yatırım gündemini daha fazla ilerleteceğini kaydetti.

Çinli bütünleşmiş tedarik zinciri ve lojistik çözümler sağlayıcısı Best Inc. şirketi, Vietnam'daki Ho Chi Minh kentinde perşembe günü 35 bin metrekarelik tasnif merkezini işletmeye başlıyor. Bu tesisin, gelecek iki üç yıl içerisinde 1000 kişiye istihdam yaratacağı tahmin ediliyor.

8 milyon dolara mal olan tesis, artırılmış tasnif kapasitesi ve sevkiyatların daha az elle işlenmesini sağlayan çok çeşitli tasnif ve tarama teknolojilerini birleştiriyor. Best Inc. Başkanı ve CEO'su Johnny Chou, günde 1 milyon paketi işleme kapasitesine sahip tesisin ülkedeki en yüksek paket işleme kapasitesini barındırdığını ifade etti. Johnny Chou, RCEP düzenlemelerinin uygulanmasının, Çin'deki iş ortamında iyileşme için güçlü bir ivme sağlayacağını, uluslararası engelleri ortadan kaldıracağını ve piyasaya giriş ölçeğini genişleteceğini söyledi. Best Inc. 2019 yılından bu yana e-ticaretteki hızlı büyümeyle beraber hacimlerin genişlediğinin görüldüğü Tayland, Vietnam, Malezya, Kamboçya ve Singapur'da ekspres teslimat ağları kurdu. Hangzhou merkezli şirket, bu yılın üçüncü çeyreğinde bu piyasalardaki paketlerde sekiz kat yükseliş kaydedildiğini bildirdi.