“Qomolangma'nın zirvesi Çin-Nepal dostluğunun da yüksekliğini simgeliyor”

“Qomolangma'nın zirvesi Çin-Nepal dostluğunun da yüksekliğini simgeliyor”

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Çin ve Nepal'in Qomolangma Dağı'nın zirvesinin yeni yüksekliğini açıklamasını değerlendirdi.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve Nepal Cumhurbaşkanı Bidhya Devi Bhandari dün karşılıklı olarak gönderdikleri mesajlarda, Qomolangma Dağı'nın zirvesine ilişkin yürütülen çalışmaların neticesinde belirlenen yeni yüksekliği açıkladı.

Yeni hesaplamalar sonucunda, Qomolangma'nın zirvesinin yüksekliği 8 bin 848 metre 86 santimetre olarak açıklandı.

Zhao, günlük olağan basın toplantısında söz konusu gelişmeye ilişkin değerlendirmede bulunarak, bu iyi haberin salgının etkisi altında kalan dünyaya ümit verdiğini kaydetti.

Qomolangma Dağı'nın zirvesinin yeni yüksekliğinin Çin-Nepal dostluğunda yeni bir kilometre taşı niteliği taşıdığına dikkat çeken Zhao, bu yılın iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 65. yıl dönümü olduğunu, iki tarafın ortak çabaları sayesinde Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasının istikrarlı adımlarla ilerletildiğini belirtti.

Qomolangma Dağı'nın zirvesinin yeni yüksekliğinin Çin-Nepal dostluğunun da vardığı yeni yüksekliği simgelediğine işaret eden Sözcü, Çin'in Nepal'le birlikte Qomolangma Dağı'na ilişkin çevre koruma çalışmalarındaki ve bilimsel araştırmalardaki iş birliğini ortaklaşa ilerletmenin yanı sıra, iki ülke halklarının değerli hazinesini ve yurdunu da ortaklaşa korumaya hazır olduğunu vurguladı.

2020 yılının insanlığın Qomolangma Dağı'nın kuzey yamacından ilk defa zirveye ulaşmasının 60. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Sözcü, Qomolangma Dağı'nın zirvesinin yeni yüksekliğinin açıklanmasının, insanlığın dünyayı keşfetme ve anlama hayallerini gerçekleştirmesi cesaretini gösterdiğini de dile getirdi.

"Qomolangma Dağı ne kadar yüksek olursa olsun, zirveye çıkılır; bu yolda ne kadar zorlukla karşılaşılırsa karşılaşılsın üstesinden gelinir." diyen Zhao, diğer ülkelerin de Çin-Nepal iş birliğini örnek alarak, birlikte salgınla mücadelede nihai zafer kazanabileceğine inandıklarını sözlerine ekledi.