Qingdao'nun deneyiminden ders alınmalı

Qingdao'nun deneyiminden ders alınmalı

China Daily / Wang Yiqing

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'ndeki uzmanlar pazartesi günü yaptıkları açıklamada, Shandong eyaletindeki Qingdao kentinde uygulanan salgın önleme ve kontrol önlemlerinin sonuç vermeye başladığını bildirdi. Qingdao'da 8 gün üst üste hiç yerel yeni koronavirüs vakası tespit edilmemesinden sonra yapılan bu gözlem kent sakinleri için büyük bir ferahlama getirdi.

Qingdao durumun kötüye gitmesini yetkililer vakaları erken tespit edip zamanında harekete geçtiği için engelleyebildi. Kentin virüsün yayılmasını hızla kontrol almak için yaptığı çalışma kamuoyunu etkiledi.

Belediye Başkan yardımcısı pazar günü düzenlediği basın toplantısında salgın kontrol sürecinde üç tane "beş günlük" rekor kırdıklarını söyledi. İlk olarak, kentteki 10 milyon kişiye beş gün içinde nükleik asit testi yapıldığı, bu bir dünya rekoru. İkincisi, yetkililer 5 gün içinde "sıfır hasta" sonucuna ulaştı. Üçüncü olarak, yetkililer 5 gün içinde "herkesin temiz olduğunu" açıklayabildi, bu Qingdao'da hiçbir topluluk bulaşma riski olmadığı anlamına geliyordu.

QINGDAO'NUN DENEYİMİNDEN DERS ALINMALI

Qingdao'nun salgına hızlı tepki vermesi sadece virüsün yayılmasının önlenmesine yardımcı olmadı, ayrıca önleme ve kontrol önlemlerinin halkın günlük yaşamına etkisini en aza indirdi.

Halkın günlük yaşamı ve işleri istikrarlı ve düzenli bir biçimde devam etti ve sadece 15 günde normale döndü. Ülkenin geri kalanı da salgının ortaya çıkmasına rağmen toplumsal düzeni sürdürebildi, çünkü insanlar Qingdao'nun durumu kontrol altına alabileceğine inandı. Kent yetkilileri onları hayal kırıklığına uğratmadı.

Qingdao'nun virüsü kontrol alma konusundaki deneyimi, kilit öneme sahip gruplarda düzenli test yapmanın önemini vurguluyor. Qingdao'da ilk vaka hastanelerin hasta kabul etmeden önce uyguladıkları düzenli nükleik asit testi sırasında tespit edildi. Salgın önleme ve kontrolü uzun bir süreç, salgınla uygun biçimde başa çıkabilmek için Qingdao'nun deneyiminden ders almalıyız.